TUBERARIA GUTTATA (L.) Fourr.

Syn.: Cistus bupleurifolius Lam., Cistus guttatus L., Cistus immaculatum Steud., Cistus inconspicuus Poir., Cistus lanceolatus Vahl, Cistus serratifolius Lamb. ex Dunal, Cistus serratus Cav., Halimium alyssoides Lamotte, Helianthemum alyssoides Pesn. ex Nyman, Helianthemum brevipes Boiss. et Reut., Helianthemum breweri Planch., Helianthemum eriocaulon Dunal, Helianthemum guttatum (L.) Mill., Helianthemum heterodoxum Dunal, Helianthemum imbricatum Lag. ex Dunal, Helianthemum littorale Rouy et Foucaud, Helianthemum macrosepalum Salzm. ex Ball, Helianthemum milleri Rouy et Foucaud, Helianthemum plantagineum Pers., Helianthemum praecox Salzm. ex Dunal, Helianthemum punctatum Pers., Helianthemum semistipulatum Lag. ex Dunal, Helianthemum serratum Mérat, Therocistus brevipes (Boiss. et Reut.) Holub, Therocistus bupleurifolius (Lam.) Holub, Therocistus gutatus (L.) Holub, Tuberaria annua Spach, Tuberaria brevipes Willk., Tuberaria inconspicua Willk., Xolantha brevipes (Boiss. et Reut.) M. J. Gallego, Muñoz Garm. et C. Navarro, Xolantha lanceolata (Vahl) M. J. Gallego, Muñoz Garm. et C. Navarro, Xolantha guttatus (L.) Raf.
Čeleď: Cistaceae Juss. – cistovité

Tuberaria guttata

Rozšíření: Mediteránně-atlantský druh, rozšířený od severozápadního Německa přes Nizozemsko až do Španělska a Portugalska, také roste na Britských ostrovech včetně Irska, ve Středozemí od Pyrenejského poloostrova až do Turecka (včetně většiny ostrovů), na Balkáně přitom i ve vnitrozemí v Srbsku, Makedonii a Bulharsku, dále v severní Africe od Maroka po Libyi a na Kanárských ostrovech, v Asii v Turecku, Sýrii, Libanonu a Izraeli.

Ekologie: Roste na úhorech, suchých pastvinách a okrajích cest, v nezapojené vegetaci v suchých doubravách a borech, výhradně na kyselém podkladu. Vystupuje do nadmořské výšky 800 m.

Tuberaria guttata

Popis: Jednoletá bylina dorůstající výšky 5–15(–40) cm; lodyha je přímá, přímo větvená, odstále chlupatá. Listy tvořící přízemní růžici jsou obkopinaté, 1,5–7,3 cm dlouhé, v době květu zasychají, lodyžní listy jsou vstřícné, kopinaté, 1–1,3 cm dlouhé a asi 3 mm široké, podvinuté; palisty jsou čárkovité, asi 8 mm dlouhé. Květenství je vijan; květní stopky jsou 5–9 mm dlouhé; květy jsou pětičetné, pravidelné; kališní lístky jsou volné, dva vnější jsou 1,5–4(–6) mm dlouhé, další 3 jsou větší, 3,5–5,5 mm dlouhé, žlábkovité, trojžilné; korunní lístky jsou rovněž volné, kopisťovité až obsrdčité, 3–9 mm dlouhé, žluté nebo bělavé, zpravidla s tmavou skvrnou u báze, snadno opadávají; tyčinek je mnoho; gyneceum srůstá z 3 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou tobolky 3–5 mm dlouhé a 2–3,3 mm široké, v horní třetině pýřité.

Ohrožení a ochrana: V Irsku je zařazen k ohroženým druhům (VU).

Tuberaria guttata
Tuberaria guttataTuberaria guttata
Tuberaria guttata
Tuberaria guttata
Tuberaria guttata

Fotografovali Vít Grulich, ve dnech 11. 5. 2009 (Francie, Provence, Gigaro) a 15. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Neoneli, Oasi di Assai), a Jindřiška Vančurová, dne 21. 4. 2017 (Portugalsko, region Algarve, hora Fóia).