UGNI MYRICOIDES (Kunth) O. Berg

Syn.: Eugenia friedrichsthalii (O. Berg) Hemsl., Eugenia warscewiczii (O. Berg) Hemsl., Myrtus friedrichsthalii (O. Berg) Donn. Sm., Myrtus matudae Lundell, Myrtus montana Benth., Myrtus myricoides Kunth, Myrtus oerstedii (O. Berg) Hemsl., Myrtus roraimensis N. E. Br., Myrtus stenophylla Oliv. ex Thurn, Ugni angustifolia Burret, Ugni disterigmoides Ant. Molina, Ugni friedrichsthalii O. Berg, Ugni montana (Benth.) O. Berg, Ugni oerstedii O. Berg, Ugni roraimensis (N. E. Br.) Burret, Ugni stenophylla (Oliv. ex Thurn) Burret, Ugni vaccinioides Burret, Ugni warscewiczii O. Berg
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Ugni myricoides
Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem od Mexika (provincie Oaxaca a Veracruz) přes celou Střední Ameriku až do Jižní Ameriky, kde zasahuje do Peru a Brazílie.
Ekologie: Stanovištěm jsou mlžné lesy v horských polohách, velmi často na vulkanických půdách. Lokality leží v nadmořské výšce 1500–3200 m.
Popis: Stálezelený keř 1–2 m vysoký, řidčeji až 5 m vysoký stromek; větvičky jsou lysé nebo pýřité a později olysávající. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté; čepel je eliptická, vejčitá až kopinatá, 0,3–3,7 cm dlouhá a 0,2–2 cm široká, kožovitá, lesklá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, krátce chlupatá až olysalá, žilnatina je nezřetelná. Květy jsou (4–)5četné, nicí, jednotlivé v úžlabí listů; květní stopky jsou 1–6 mm dlouhé; kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 2–5 mm dlouhé; koruna je zvonkovitá, bílá nebo růžová, korunní lístky jsou téměř okrouhlé, 4–7 mm dlouhé; tyčinek je (10–)20–40(–55), kratších než koruna; semeník je spodní, obvykle 3pouzdrý. Plodem je tmavočervená, modrá až černá, téměř kulovitá bobule asi 1 cm v průměru.
Poznámka: Podivné jméno rodu je odvozeno od lidového názvu jednoho jihoamerického zástupce (Ugni molinae) a pochází z jazyka kmene Mapuche (uñi).
Ugni myricoides
Ugni myricoides
Ugni myricoides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 2. 2014 (Kostarika, Volcán Barva).