URARIA LAGOPODOIDES (L.) DC.

Syn.: Doodia alopecuroides Roxb., Doodia lagopodioides Roxb., Hedysarum lagopodioides L., Hedysarum lagopoides Burm. f., Lespedeza lagopodiodes Pers., orth. var., Lespedeza lagopodioides Pers., Lespedeza lagopoides Pers., Uraria aequilobata Hosok., Uraria alopecuroides (Roxb.) Sweet, Uraria cercifolia Desv., Uraria lagopodioides (L.) DC., orth. var., Uraria lagopoides (L.) DC., orth. var., Uraria lagopoides (Burm. f.) DC., Uraria yaeyamensis Hayata
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Uraria lagopodoides

Rozšíření: Druh s těžištěm areálu v jihovýchodní Asii, celkově v současnosti rozšířený v oblasti od Nepálu, Bhútánu a Barmy přes jižní Čínu, Japonsko a Filipíny až po Indonésii a severní Austrálii.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, lesních lemech i na ruderálních stanovištích, stoupá do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Uraria lagopodoides

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, až 60 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou většinou trojčetné, někdy i jednoduché, řapík je 1–2 cm dlouhý, terminální lístek je větší než lístky postranní, skoro okrouhlý nebo eliptický až vejčitý, 2–6 cm dlouhý a 1,5–3 cm široký, na bázi zaokrouhlený nebo srdčitý, celokrajný, na vrcholu zaokrouhlený nebo vykrojený, na rubu chlupatý. Květenství je terminální, hroznovité, 3–6 cm dlouhé; kalich je 5četný, dolní cípy jsou zhruba dvakrát delší než horní, chlupaté; koruna je asi 6 mm dlouhá, růžová až světle fialová, pavéza je obvejčitá. Plodem je elipsoidní lusk.

Využití: Rostlina je používána v tradiční medicíně.

Poznámka: K paleotropickému rodu Uraria je v současnosti započítáváno 25 akceptovaných druhů.

Uraria lagopodoides
Uraria lagopodoides

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).