UTANIA RACEMOSA (Jack ex Wall.) Sugumaran

Syn.: Fagraea malayana Mart., Fagraea pauciflora Ridl., Fagraea racemosa Jack ex Wall., Kuhlia morindifolia Reinw. ex Blume, Willughbeia racemosa (Jack ex Wall.) Spreng.
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité

Utania racemosa

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Asii a na severu Austrálie – od Andamanských ostrovů, Malajského poloostrova a Filipín přes Malesii a Šalomounovy ostrovy až po sever australského Severního teritoria a sever Queenslandu.

Ekologie: Roste v tropických lesích, na březích vodních toků a v mokřinách, často na pískovci, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 100 m. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od října do prosince.

Utania racemosa

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 2–10 m, s borkou šedou až žlutohnědou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce eliptické až vejčité, 14–21 cm dlouhé a 5–8 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, často srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé, na líci zelené, lesklé, na rubu světlejší; palisty jsou srostlé. Květenství je terminální, hroznovité, až 10 cm dlouhé, svěšené; listeny jsou trojúhelníkovité, tupé; květy jsou vonné, kalich je až 4 mm dlouhý, koruna nálevkovitá, asi 25 mm dlouhá, bílá, 5cípá. Plody jsou 10–20 mm dlouhé bobule, zelené či modré.

Poznámka: K rodu Utania v současnosti patří 12 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v jihovýchodní Asii a severní Austrálii.
Čeleď hořcovitých (Gentianaceae) celosvětově čítá 105 rodů (POWO 2024), z Austrálie je jich uváděno jen osm.

Utania racemosa
Utania racemosa
Utania racemosa
Utania racemosa

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).