Louis Benoît van Houtte se narodil dne 20. června 1810 v belgickém Ypres, zemřel 9. května 1876 v Gentu. Belgický zahradník.

Louis Benoit van Houtte

Původně pracoval v Bruselu pro ministerstvo financí, ale všechen volný čas trávil studiem rostlin v botanických zahradách i soukromých sbírkách. V listopadu 1832 založil měsíčník L’Horticulteur Belge, který pak vycházel v letech 1833-38. Téměř současné si otevřel obchod se semeny a zahradním vybavením. Po smrti manželky nemohl doma vydržet, a proto přijal nabídku na cestu do Brazílie. Tam měl sbírat orchideje a kaktusy pro Parthona de Von a belgického krále, který si přál nové druhy orchidejí do své botanické zahrady. Předal svůj časopis kolegům a uzavřel obchod.
Dne 5. ledna 1834 odjel směrem Rio de Janeiro, ale díky špatnému počasí tam dorazil až v květnu 1834, s krátkou zastávkou na Mayo (Kapverdské ostrovy). Při zastávce prozkoumal ostrov a nasbíral několik vzorků rostlin. Při pobytu v Riu navštívil pohoří Tijuca, vystoupil na Corcovado a prozkoumal Jurujubu na druhé straně zátoky. Aby zvládl sbírat vzorky rostlin při další cestě (na pohoří Organ), musel získat pomocníka a najal si nosiče jako asistenta. Van Houtte zůstal v oblasti čtyři měsíce jako host anglického plantážníka, tento pobyt popsal v roce 1847 v časopise Flore des Serres. Po návratu do Rio de Janeira navštívil oblast Minas Gerais, kde pobyl sedm měsíců. Obdivoval proměny krajiny od Villa-Rica do Ouro-Preto, od porostů palem po lesy Araucaria angustifolia. Později navštívil další oblasti – Matto-Grosso, De Goyaz, São Paulo, Paraná. V Banda Orientale se setkal s anglickým sběratelem rostlin J. Tweediem a některé z výzkumných cest podnikl s ním. V Brazílii strávil dva roky, do Belgie se vrátil koncem roku 1836 s velkým množstvím rostlinného materiálu.
Aby mohl materiál zpracovat, v letech 1836–38 pracoval pro Jardin Botanique de Brussels. V roce 1839 založil v Gentu školu Ecole d’Horticulture a časopis Flore des Serres et des Jardins de l’Europe. Časopis vydávali C. Lemaire a M. Scheidweiler a vycházel mezi roky 1845 a 1883 (i po van Houtteově smrti), přinesl více než 2000 barevných obrazů v 23 dílech. V časopise publikoval popisy nových rostlin, i když mnohá jím navržená jména zůstala pouze synonymy nebo zůstala neplatná.
Založil Belgickou královskou botanickou společnost (Koninklijke Belgische Botanische Vereniging) podle vzoru londýnské společnosti. Van Houtte a jeho obchodní partner A. Papeleu vybudovali v roce 1839 školky v Gentbrugge u Gentu, kde začínali se sortimentem kamélií, pelargonií a azalek. Podnik se rychle zvětšoval, v roce 1840 měli 400 kultivarů azalek. Pak přidali pěnišníky a jiřiny z Anglie. V roce 1843 měli tři skleníky, v roce 1844 už 4 skleníky. Rychle rozšiřovali i obchod se semeny. V roce 1843 prodávali semena 1400 druhů a kultivarů okrasných rostlin a 400 odrůd zeleniny. V sortimentu byly okrasné česneky, hyacinty aj. Kolem roku 1845, když v Evropě vypukla móda orchidejí, začali posílat své sběratele rostlin pro orchideje a další exotické rostliny do Jižní a Střední Ameriky. K zaměstnancům firmy patřil i český dobrodruh Benedikt Roezl. Společnost zároveň množila rostliny pro evropské skleníky. Například první rostliny rodu Victoria na kontinentu byly pěstovány v jejich speciálně postavených sklenících, stejně jako hybrid Nymphaea ortgiesiano-rubra vyšlechtěný E. Ortgiesem. V roce 1870 vlastnil Van Houtte nejúspěšnější školky v Belgii o rozloze 14 ha a 50 skleníků. Jeho znalost botaniky, obchodní talent a jazykové schopnosti vedly k velkému úspěchu v podnikání. Po jeho smrti v podnikání pokračoval jeho syn.

V botanické literatuře používal jako autorské jméno VAN HOUTTE. Na jeho počest je používáno druhové jméno vanhouttei, houttei, např. Iris ×vanhouttei, Tigridia vanhouttei, Spiraea ×vanhouttei.
Flore des Serres et des Jardins de l'Europe