VERNONIA RUBICUNDA Klatt

Syn.: Vernonia hildebrandtii Baker
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Vernonia rubicunda
Rozšíření: Endemit východního Madagaskaru, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa a Toamasina.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích středních poloh, v nadmořských výškách zhruba od 900 do 1400 m. Kvete od října do listopadu.
Vernonia rubicunda
Popis: Keř až menší strom, 4–5 m vysoký, s kmenem dosahujícím průměru okolo 10 cm a mladými větvemi hustě zrzavě chlupatými. Listy jsou střídavé, soustředěné do horní části větví, řapík je 1–1,5 cm dlouhý, čepel je eliptická až kopinatá, 5–8 cm dlouhá a 2,5–3,5 cm široká, na bázi klínovitá, na okraji poněkud zvlněná, na vrcholu špičatá, po obou stranách jen nepatrně chlupatá, na rubu však na žilkách až štětinatě chlupatá a žláznatá, se 6–8 vedlejšími žilkami po každé straně. Úbory skládají poměrně bohaté terminální chocholičnaté květenství, jsou přisedlé, zákrov je válcovitý, asi 4 mm dlouhý, zákrovní listeny vyrůstají v 5 řadách, jsou podlouhlé, vnější špičaté, vnitřní tupé, jemně chlupaté i roztroušeně žláznaté; trubkovité květy v úboru vyrůstají po 3–5, koruna je bílá nebo nafialovělá. Plodem je nažka s chmýrem dosahujícím asi 4 mm délky.
Vernonia rubicunda
Vernonia rubicunda
Vernonia rubicunda
Vernonia rubicunda
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andasibe-Mantadia).