VIBURNUM DILATATUM Thunb. – kalina rozšířená

Syn.: Viburnum brevipes Rehder, Viburnum dilatatum var. fulvotomentosum (P. S. Hsu) P. S. Hsu, Viburnum dilatatum var. macrophyllum P. S. Hsu, Viburnum erosum var. hirsutum Pamp., Viburnum fulvotomentosum P. S. Hsu
Česká jména: kalina rozšířená (Mareček 2001)
Čeleď: Viburnaceae Raf. – kalinovité

Viburnum dilatatum

Rozšíření: Druh pochází z východní Asie, jeho areál zabírá Japonsko, Koreu, Tchaj-wan a východní Čínu (od provincií Che-pej a Šen-si na severu až po Jün-nan a Fu-ťien na jihu). Již v roce 1800 byla dovezena do USA jako okrasná rostlina a v současnosti se šíří v pobřežních oblastech na severovýchodě USA, od New Yorku do státu Virginia, místy se začíná chovat invazivně.

Ekologie: Roste ve světlých lesích a lesních lemech, v křovinách, pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Rostlina je plně mrazuvzdorná a na stanoviště poměrně nenáročná, preferuje vlhčí, polostinná místa a jílovitou či hlinitou půdu. Chová se poměrně agresivně a způsobuje postupné vymizení bylinného patra či menších keřů v těsném okolí. Oproti svým konkurentům má totiž dvě výhody: vytváří listy velmi brzy zjara a na podzim je velice pozdě shazuje, současně je rozložení listů takové, že kalina vytváří kolem sebe skutečně hluboký stín. Ten potlačuje klíčení semen ostatních druhů. Kvete od května do června, opylována je hmyzem. Nápadně zbarvené plody jsou potravou pro mnoho ptačích druhů, tak je zajištěno šíření semen i na poměrně velké vzdálenosti.

Popis: Opadavý keř, 1–5 m vysoký, se světlehnědou borkou a letorosty šedohnědými, hustě chlupatými, později olysalými. Listy jsou řapíkaté, široce obvejčité nebo vejčité, 3–10(–13) cm dlouhé a 2–7(–11) cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo až mělce srdčité, někdy i klínovité, na okraji pilovité, na vrcholu špičaté, nažloutle chlupaté, se 6–8 páry postranních žilek. Květy se objevují po listech, květenství je vrcholičnaté, dosahuje průměru 4–10 cm; kalich je trubkovitý, až 1 mm dlouhý, pokrytý hvězdovitými chlupy; koruna je kolovitá, bílá, 5–8 mm v průměru. Plody jsou vejčité, jasně červené bobule o průměru okolo 8 mm.

Využití: Druh (i jeho kultivary) bývá pěstován v parcích a zahradách kvůli krásně zbarvenému podzimnímu listí a rudým plodům. Hodí se také na živé ploty.

Poznámka: Ve východní Asii jsou kaliny druhově značně pestré, jen v Číně se jich vyskytuje asi 73 druhů.

Viburnum dilatatumViburnum dilatatum
Viburnum dilatatum

Fotografováno v říjnu 2014 (Japonsko, Tokio, park Higaši Gjoen).