VINCETOXICUM HIRUNDINARIA subsp. NIVALE (Boiss. et Heldr.) Markgr. – tolita / luskáč

Syn.: Cynanchum nivale Nyman, Cynanchum nivale (Boiss. et Heldr.) Beck, Cynanchum sulfureum (Velen.) Hayek, Vincetoxicum nivale Boiss. et Heldr., Vincetoxicum sulfureum Velen.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Vincetoxicum hirundinaria subsp. nivale

Rozšíření: Pochází z Balkánského poloostrova, kde roste v Albánii, Severní Makedonii, Řecku a Bulharsku, výskyt v dalších částech bývalé Jugoslávie a v evropské části Turecka je nejistý.

Ekologie: Roste na kamenitých svazích a v horských roklinách, preferuje vápencové podloží. Vystupuje do nadmořské výšky 700–2000 m.

Vincetoxicum hirundinaria subsp. nivale

Popis: Vytrvalá bylina s přímou, 15–30(–45) cm vysokou lodyhou. Listy jsou vstřícné, střední řapíkaté, horní přisedlé, čepel je vejčitá, 3–7 cm dlouhá, na bázi srdčitá až uťatá, celokrajná, špičatá až zašpičatělá, téměř lysá nebo jen na žilkách a okrajích jemně chlupatá. Volné vrcholíky (vidlany) obvykle vyrůstají z paždí 2–3 nejvyšších listů na stopce 1–3 cm dlouhé; květy jsou 5četné, 7–10 mm v průměru; kališní cípy jsou úzce kopinaté, asi 2 mm dlouhé; koruna je žlutá, s cípy 2,8–3,8 mm dlouhými; pakorunka je do poloviny srostlá a její cípy jsou široce vejčité, tupé; tyčinek je 5; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou dvojice 3–6 cm dlouhých, lysých, vřetenovitých měchýřků.

Poznámka: V jižní Evropě se rozlišuje několik poddruhů tolity lékařské (Vincetoxicum hirundinaria), zejména lišících se oděním lodyhy a koruny, jakož i tvarem pakorunky; některé, jako je tento, se dále nápadně odlišují žlutou barvou koruny.

Vincetoxicum hirundinaria subsp. nivale
Vincetoxicum hirundinaria subsp. nivale
Vincetoxicum hirundinaria subsp. nivale

Fotografováno dne 20. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Galičica).