Syn.: Catesbaea javanica Osbeck, Clerodendrum buxifolium (Willd.) Spreng., Clerodendrum capsulare Blanco, Clerodendrum commersonii (Poir.) Spreng., Clerodendrum coriaceum Poir., nom. illeg., Clerodendrum coromandelianum Spreng., Clerodendrum emarginatum Briq., Clerodendrum inerme (L.) Gaertn., Clerodendrum javanicum Spreng., Clerodendrum neriifolium (Roxb.) Wall. ex Steud., Clerodendrum neriifolium (Roxb.) King et Gamble ex Schau, Clerodendrum ovalifolium (A. Juss.) Bakh., nom. illeg., Clerodendrum ovatum Poir., nom. illeg., Ovieda inermis (L.) Burm. f., Ovieda ovalifolia A. Juss., Volkameria buxifolia Willd., Volkameria commersonii Poir., Volkameria neriifolia Roxb.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se rozkládá v jižní a jihovýchodní Asii od Srí Lanky a pobřeží Indie až do jihovýchodní Číny a Malajsie. Druh se dále vyskytuje na Tchaj-wanu, ostrovech Rjúkjú, Filipínách, v Indonésii, na Nové Guineji, v severní a severovýchodní Austrálii, v Oceánii až po Tongu. Druhotný výskyt byl zaznamenán např. v Pákistánu a na Havajských ostrovech.
Ekologie: Provází mořská pobřeží, kde nejčastěji roste na okrajích formace mangrove, vystupuje do nadmořské výšky asi 200 m. Druh je značně odolný vůči kolísání salinity.
Popis: Přímý až poněkud popínavý stálezelený keř, dorůstá výšky až 3 m. Listy jsou vstřícné; řapík je nanejvýš 1 cm dlouhý, někdy téměř chybí; čepel je eliptická až kopinatá, 2–5(–10) cm dlouhá, na líci olysalá, s drobnými vtroušenými žlázkami, na rubu chlupatá, na bázi zaokrouhlené, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je obvykle 3květý vidlan; stopky květenství jsou 1,5–4 mm dlouhé; listeny jsou čárkovité, asi 2 mm dlouhé; kalich je víceméně uťatý, 5–6 mm dlouhý, s naznačenými cípy, na vnější straně chlupatý; koruna je pravidelná, řepicovitá, bílá, s trubkou 2–3,5 cm dlouhou, cípy jsou půlkruhovité, 7–8 mm dlouhé; tyčinky jsou 4, tmavě fialové nebo nachové, vyniklé, zakřivené; čnělka je lysá. Plodem je obvejcovitá až téměř kulovitá šedožlutá peckovice 6–11 mm v průměru.
Využití: Kromě toho, že se Volkameria inermis vysazuje jako okrasný keř, je považován za druh farmakologicky významný. Má baktericidní účinky, používá se také proti hlísticím. Tradičně se jím nahrazoval chinin při boji s malárií – ale byl prokázán především insekticidní účinek na její přenašeče, tedy komáry rodu Anopheles.
Poznámka: Rody Clerodendrum i Volkameria (oddělení od předchozího rodu se opětovně prosazuje až v poslední době) byly tradičně řazeny do čeledi Verbenaceae. Teprve revize příbuznosti na základě znaků na DNA přinesla přesun dosti početné skupiny rodů do čeledi Lamiaceae.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).