WIDDRINGTONIA NODIFLORA (L.) E. Powrie

Syn.: Brunia nodiflora L., Callitris capensis Schrad. ex Gordon, Callitris commersonii (Brongn.) T. Durand et Schinz, Callitris cupressoides (L.) Schrad. ex E. Mey., Callitris juniperoides (L.) T. Durand et Schinz, Callitris stricta Schrad. ex Carrière, Callitris whytei (Rendle) Engl., Cupressus africana Mill., Cupressus humilis Salisb., Cupressus juniperoides L., Frenela juniperoides (L.) Parl., Juniperus caesia Carrière, Juniperus capensis Lam., Pachylepis commersonii Brongn., Pachylepis cupressoides (L.) Brongn., Pachylepis juniperoides (L.) Brongn., Parolinia juniperoides Endl. ex Gordon, nom. inval., Sabina caesia (Carrière) Antoine, Schubertia capensis Spreng., nom. illeg., Taxodium juniperoides (L.) Rich. ex Steud., Thuja aphylla Burm. f., nom illeg., Thuja cupressoides L., Thuja quadrangularis Vent., Widdringtonia caffra O. Berg, Widdringtonia commersonii (Brongn.) Endl., Widdringtonia cupressoides (L.) Endl., Widdringtonia dracomontana Stapf, Widdringtonia juniperoides (L.) Endl., Widdringtonia mahoni Mast., Widdringtonia natalensis Endl., Widdringtonia stipitata Stapf
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Widdringtonia nodiflora
Rozšíření: Druh má široký areál od bezprostředního okolí Kapského Města, z Jihoafrické republiky přesahuje dále do Mozambiku a Zimbabwe; výskyt v Malawi se zřejmě týká odlišného druhu.
Ekologie: Vyskytuje se na skalnatých místech, často v roklích a erozních stržích, na jihu areálu především ve vegetaci fynbos. Na severu areálu roste především v horách v nadmořských výškách 1600–2500 m. Po požárech dobře regeneruje od báze.
Widdringtonia nodiflora
Popis: Jednodomý keř nebo strom často sloupovitého vzrůstu, dorůstá výšky 5–7(–10) m, v tropech až 50 m. Borka je šedohnědá, slabá, odlupuje se v tenkých proužcích. Listy na semenáčích jsou spirálně uspořádané, jehlicovité, až 2 cm dlouhé, listy na dospělých jedincích jsou šupinovité, přitisklé k větvičkám, úzce kopinaté, asi 2 mm dlouhé. Samčí šištice se tvoří na koncích větviček, jsou elipsoidní, asi 4 mm dlouhé, hnědé, s 6 páry šupin. Samičí šištice vyrůstají v úžlabí, jsou dřevnaté, ve zralosti téměř kulovité, 1,5–2 cm v průměru, tmavohnědé, se 4 šupinami, na povrchu hladké nebo jemně vrásčité; semena jsou černá, s červenavým křídlem.
Ohrožení a ochrana: Na Červeném seznamu IUCN je zařazen do kategorie LC (Least Concern).
Poznámka: Pro tento druh se donedávna používalo především jméno Widdringtonia cupressoides nebo W. juniperoides. V roce 1972 však E. Powrie dokázala, že se k tomuto jehličnanu vztahuje materiál na Linnéově typové položce druhu Brunia nodiflora, což je rovněž jihoafrická, ale dvouděložná rostlina z čeledi Bruniaceae. Jméno B. nodiflora je však starší než obě jmenovaná a má tedy z hlediska priority přednost: bylo tedy nutné druhové epiteton k našemu jehličnanu převést; problém rodového jména je diskutován v komentáři k druhu Brunia noduliflora.
Ohrožení a ochrana: V jihoafrickém červeném seznamu je tento druh hodnocen jako vyžadující pozornost (least concern).
Widdringtonia nodifloraWiddringtonia nodiflora
Widdringtonia nodifloraWiddringtonia nodiflora
Widdringtonia nodiflora
Widdringtonia nodiflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, Fernkloof Reserve a Kirstenbosch National Botanical Garden).