Syn.: Capsicum macranthum Standl. et C. V. Morton
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Rozšíření: Druh Střední Ameriky, vyskytuje se jen v horách Kostariky a Panamy. Část botanické literatury přiřazuje tento představovaný taxon k druhu Witheringia maculata, který by však měl mít podle původního popisu květní stopky lysé, stejně tak lysý by měl být i jeho kalich a koruna. Flóra Panamy kupříkladu konstatuje, že druh Witheringia maculata je morfologicky značně variabilní, dokonce upozorňuje, že rozdíly v intenzitě odění se projevují i v rámci jediné populace, či údajně mohou být dokonce postřehnutelné i na jediné rostlině. S vědomím i této alternativy oba uvedené druhy na tomto místě přesto raději rozdělujeme.
Ekologie: Roste v podhorských a především v horských tropických vlhkých lesích a jejich lemech, v křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 200 až do 1800(–2400) m.
Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky 120–150 cm, s lodyhou přímou, hustě chlupatou. Listy jsou vstřícné, velikostně nestejné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 20–26 cm dlouhé a 10–14,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, po obou stranách chlupaté; menší listy jsou skoro okrouhlé, dosahují zhruba 1/4 délky velkých listů. Květy vyrůstají ve svazečcích až po 7 v úžlabí listů, květní stopky jsou až 2,5 cm dlouhé, chlupaté; kalich je miskovitý, 5–6 mm dlouhý, jeho šířka je větší než jeho délka, vně je hustě chlupatý, po okraji zvlněný až laločnatý; koruna dosahuje až 2,5 cm v průměru, je nažloutlá se zelenou či purpurovou kresbou, vně chlupatá, cípy jsou zhruba 1 cm dlouhé; nitky tyčinek jsou asi 3 mm dlouhé, chlupaté, prašníky jsou podlouhlé, až 6 mm dlouhé, čnělka je lysá. Plodem je kulovitá bobule.
Poznámka: K neotropickému rodu Witheringia je v současnosti řazeno 19 akceptovaných druhů, vyskytují se v oblasti od Mexika až po Bolívii. Rodové jméno upomíná na anglického botanika a lékaře Williama Witheringa (1741–99).
Fotografovala Věra Svobodová, 6. 4. 2017 (Kostarika, Santa Elena).