Syn.: Palma pumila Mill., Palmifolium furfuraceum (L. f. ex Aiton) Kuntze, Zamia crassifolia T. Moore, Zamia furfuracea var. trewii A. DC., Zamia gutierrezii Sauvall, Zamia latifolia Lodd. ex Miq., Zamia media var. gutierrezii (Sauvalle) J. Schust., Zamia vestita Van Houtte
Česká jména: keják otrubnatý (Presl 1846)
Čeleď: Zamiaceae Horan. – kejákovité
Rozšíření: Středoamerický druh, pochází z pobřežních oblastí mexických států Veracruz, Campeche a Tabasco, zasahuje i do státu Chiapas.
Ekologie: V oblasti původu roste obvykle na vápencových útesech a na písečných dunách, na písčité nebo vápnité půdě s příměsí úlomků škeblí, často v místech, do kterých dosahuje mořská slaná mlha. Opylení zajišťuje mexický nosatcovitý brouk druhu Rhopalotria mollis.
Popis: Dvoudomá rostlina dorůstající výšky kolem 1,3 m a šířky kolem 2 m. Má krátký kmen, někdy podzemní, široký do 20 cm, s viditelnými jizvami po opadaných listech. Může být i trsnatý, s několika kmeny; na útesech může vytvořit i převislý kmen. Listy vyrůstají ze středu kmene, každý je 50–150 cm dlouhý a nese 6–12 párů velmi pevných a drsných lístků. Lístky jsou 8–20 cm dlouhé a 3–5 cm široké, tvarově dosti variabilní, zpočátku měkké, postupně se zpevňují. Samčí a samičí šištice jsou tvarově odlišné, samčí jsou štíhlejší. Semena jsou podlouhlá, jasně červená.
Využití: Vysazuje se jako okrasná rostlina v zahradách a parcích teplých oblastí, je schopna přežít krátkodobé poklesy teplot až na -9 °C, už při teplotě kolem -2 °C však u ní dochází k poškození listů. Pěstuje se i jako pokojová rostlina. Jako všechny cykasy je i Zamia furfuracea jedovatá. Otrava cykasy může způsobit selhání ledvin a jater, ve větším množství i ochrnutí. Nejjedovatější částí rostliny je vnitřek semen.
Ohrožení a ochrana: V Mexiku je tato rostlina chráněna a je zařazena do kategorie „A“ ohrožených rostlin. Podle Červeného listu IUCN je keják otrubnatý zařazen mezi zranitelné druhy, zároveň je na seznamu ohrožených druhů CITES II. (obchod s rostlinami pocházejícími z přírody je kontrolován, semena tomuto režimu nepodléhají).
Poznámka: Rod Zamia zahrnuje asi 30 druhů, které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech Ameriky. Patří k vývojově nejstarším rostlinám na světě.
Fotografováno ve dnech 7. 5. 2012 (USA, Havajské ostrovy, Hawaii) a 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai).