PASSIFLORA TARMINIANA Coppens et Barney – mučenka

Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité

Passiflora tarminiana

Rozšíření: Pochází z andské části Jižní Ameriky – Bolívie, Peru, Ekvádor, Kolumbie, Venezuela. V současné době je to velice invazivní druh, který byl zavlečen do mnoha tropických a subtropických oblastí celého světa (Havaj, střední a jižní Afrika, Srí Lanka, Filipíny, Nová Guinea, Austrálie, Nový Zéland).

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na březích vodních toků, v lesích, na plantážích a při okraji zemědělsky využívaných ploch, také na dalších stanovištích ovlivněných lidskou činností.

Passiflora tarminianaPassiflora tarminiana

Popis: Víceletá stálezelená popínavá rostlina. Lodyha oblá, řídce větvená, až 10 m dlouhá, vzdálenost mezi internodii 6–12 cm. K podkladu se přichytává spirálovitými nevětvenými úponky. Listy střídavé, řapíkaté, čepel trojlaločná s prostředním lalokem nejdelším, 7–20 cm dlouhé, 10–25 cm široké, pilovitě zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě na 3–10 cm dlouhých stopkách. Listeny do poloviny srostlé, 3–4 cm × 2–3 cm, květní trubka 6–9 cm dlouhá, přibližně 1 cm v průměru, světle zelená, okvětní lístky světle růžové, 4–6 cm × 1–2,5 cm. Ve středu květu je sloupek s pěti tyčinkami a trojklanou bliznou. Ve své domovině kvete a plodí celoročně. Plody jsou podlouhlé, oválné, 10–14 cm dlouhé a 3,5–4,5 cm široké, na povrchu žluté. Díky tomuto vzhledu dostalo ovoce i své lidové jméno – banánová mučenka. Uvnitř plodu je větší množství poměrně tvrdých semen obklopených oranžovou dužninou, která je velmi aromatická a má nakyslou chuť.

Záměny: Této mučence je velice podobná Passiflora tripartita var. mollissima (Passiflora mollissima), se kterou je někdy považována za jeden druh. Liší se od ní například květy – P. tarminiana se otevírá do roviny, zatímco květy P. mollissima mají zvonkovitý tvar, jsou o něco tmavší a květní trubka je v poměru k okvětním lístkům delší.

Passiflora tarminianaPassiflora tarminiana
Passiflora tarminiana

Využití: Plody se konzumují syrové nebo se používají k výrobě džusů, jogurtů a dalších pokrmů.

Poznámka: V našich podmínkách je možné pěstovat mučenku pouze jako pokojovou rostlinu. Při pěstování vyžaduje teplo, vlhko, dostatek vody a světlo. Přezimuje v chladu při nižší zálivce. Množí se semeny nebo řízky.

Passiflora tarminiana

Fotografováno dne 14. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Levada da Janela) a 20. 5. 2006 (Madeira, Levada dos Tornos).