TROLLIUS ALTISSIMUS Crantz – upolín nejvyšší / žltohlav najvyšší

Syn.: Trollius europaeus auct. non L.
Česká jména: upolín nejvyšší (Kubát 2002)
Slovenská jména: žltohlav najvyšší (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Trollius altissimus

Rozšíření: Střední, jihovýchodní a východní Evropa, Pyreneje, sever Británie, Skandinávie. U nás se vyskytuje roztroušeně po celém území, místy i hojněji.

Ekologie: Roste na vlhkých loukách, ve světlých lesích, na prameništích, objevuje se v nížinách (odkud ustupuje), hojnější je v horském a subalpínském stupni. Kvete od května do června.

Popis: Vytrvalá bylina se silným oddenkem, přímou lodyhou, 20–100 cm vysokou a dlanitě členěnými listy – dolní jsou dlouze řapíkaté, horní přisedlé. Květy vyrůstají většinou jednotlivě na konci lodyhy, jejich okvětní lístky jsou žluté. Plodem jsou měchýřky s dlouhým zobánkem. Druh je variabilní ve velikosti rostlin i květů.

Ohrožení a ochrana: Upolín nejvyšší patří k ohroženým druhům naší květeny (C3), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§3). Na Slovensku je z hlediska ohrožení řazen k druhům potenciálně ohroženým (NT).

Poznámka: S oblibou bývá vysazován na vlhčích místech zahrad. Zde se však objevují především kultivary s různými odstíny žlutých květů, které mohou být jednoduché i plné.

Trollius altissimus
Trollius altissimusTrollius altissimus

Fotografováno ve dnech 10. 7. 2003 (Česko, Hrubý Jeseník, Velká kotlina) a 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Tre Cime).