Syn.: Kelleronia nogalensis Chiov., Tribulus nogalensis (Chiov.) Chiov., Tribulus revoilii Franch.
Čeleď: Zygophyllacaceae R. Br. – kacibovité
Rozšíření: Nevelký areál leží v Africe v Somálsku a na Arabském poloostrově v jižní části Jemenu (Hadramaut, Mahra) a v přilehlé ománské provincii Dhofar.
Ekologie: Stanovištěm jsou suchá kamenitá místa a skalní terásky v oblastech se slabším dosahem monzunového klimatu, spíše ovlivněných mlhami než vydatnějšími dešti. Vystupuje do nadmořské výšky 1450 m.
Popis: Keřík nebo keř s rozkladitými větvemi, vysoký až 1,2 m; letorosty jsou v mládí přitiskle chlupaté, olysávají, starší větvičky mají často tlusté korkové lišty. Listy jsou střídavé, řidčeji horní i vstřícné, sudozpeřené, 2–4,5 cm dlouhé, s 2–4 jařmy; lístky jsou šikmo obvejčité, 0,7–2 cm dlouhé a 0,3–1,5 cm široké, s droboučkými přitisklými chloupky; palisty jsou úzce trojúhelníkovité až čárkovité, do 3 mm dlouhé. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, (4–)5četné; květní stopky jsou 1–2,5(–4) cm dlouhé; kališní lístky jsou volné, kopinaté, 0,7–1,2 cm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž volné, obvejčité, 1,2–2,8 cm dlouhé, zlatožluté, oranžové až cihlově červené; tyčinky jsou ve 2 kruzích; semeník je svrchní, brvitý. Plod je rozpadavý, merikarpia jsou 7–8 mm dlouhá, někdy na povrchu svraskalá, na vrcholu většinou bez růžků.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, vádí za Mughsayl).