EDRAIANTHUS TARAE Lakušić – modroušek

Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Edraianthus tarae

Rozšíření: Endemit velmi malého území v ilyrsko-balkánské květenné provincii v Černé Hoře. Roste pouze v kaňonu řeky Tary v národním parku Durmitor v úseku pod městečkem Mojkovac.

Ekologie: Vyhledává skalní štěrbiny a terásky kolmých skal, často na zastíněných místech. Je nalézán již na úrovni silnice, ale zasahuje až o 300 m výše. Kvete v květnu a červnu.

Edraianthus tarae

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s nevětvenými lodyhami 6–14 cm dlouhými, přímými nebo ze skalních terásek až převislými. Listy na bázi lodyhy jsou čárkovité, lodyžní listy jsou poněkud kratší. Květenství je koncová hlávka složená z 3–6 květů, podepřená kopinatými až čárkovitými listeny; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou úzce kopinaté; koruna je zvonkovitá, až 6 cm dlouhá, bílá, uvnitř chlupatá, její cípy jsou přímo odstálé, na okraji brvité, na konci s krátkým hrotem. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Edraianthus má zřejmě v dinárských horách na Balkáně vývojové centrum a dnes je zde rozlišováno více než 10 druhů, často velmi podobných; jejich vztahy nejsou doposud jednoznačně objasněny. Tento byl popsán teprve v roce 1987 a vyznačuje se velkými bílými květy, které vyrůstají ve strboulech, nikoli jednotlivě.

Edraianthus tarae
Edraianthus tarae
Edraianthus tarae
Edraianthus tarae

Fotografováno dne 30. 5. 2014 (Černá Hora, kaňon řeky Tary).