Syn.: Cakile pontica Prokudin, Cochlearia maritima (L.) Crantz, Crambe gigantea Kit. ex Janka, nom. inval., Crambe pontica Steven ex Rupr., nom. inval., Crambe suecia Mill., Crucifera maritima (L.) E. H. L. Krause
Česká jména: katrán přímořský (Kubát 2002)
Slovenská jména: katran prímorský (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Areál tvoří dvě oddělené části: jedna se rozkládá na pobřeží západní a severozápadní Evropy (včetně břehů Baltského moře), kde se vyskytuje od Španělska po Norsko a Finsko. Druhá leží na západním a severním pobřeží Černého moře od evropské části Turecka po ruské Černomoří. Výskyt v Chorvatsku a Izraeli je sporný.
Ekologie: Stanovištěm jsou mořské břehy, zejména oblázkové pláže. Roste v dosahu vln, je dobře adaptován na zasolení a hlubokým kůlovým kořenem i na pohyb substrátu.
Popis: Vytrvalá lysá bylina 30–100 cm vysoká, se silnou, rozkladitě větvenou lodyhou, tvoří husté sivozeleně ojíněné bochníkovité trsy; lodyhy jsou nápadně masité. Listy jsou střídavé, v obrysu široce vejčité až podlouhlé, se 4–5 páry peřenolaločnatých až peřenosečných, na okraji zvlněných úkrojků; nejvyšší lodyžní listy drobnější, až jednoduché. Květenství je bohatá chocholičnatá lata čtyřčetných květů; kališní lístky jsou přímo odstálé, (3,5–)4–5 mm dlouhé; korunní lístky jsou krátce nehetnaté, (6–)7–10 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 6, vnitřní mají růžový přívěsek na nitce; semeník je jednopouzdrý, s jediným vajíčkem. Plody jsou dvoudílné: dolní část je sterilní, válcovitý, splývá s gynoforem v útvar, který připomíná plodní stopku; horní díl je kulovitý, o průměru (6–)7–10(–12) mm, nepukavý, má charakter nažky.
Ohrožení a ochrana: Druh je úředně chráněn ve Francii a v Německu; důvodem bylo dříve nadměrné poškozování rostlin při sběru, dnes také z důvodu ničení přírodních stanovišť.
Využití: Zejména v západní Evropě se sbíral jako lahůdková zelenina; v současné době je jeho používání zřejmě na ústupu a spíše se občas pěstuje v kultuře. Ke konzumaci se využívají mladé dužnaté stonky, které se někdy dokonce bělily podobně jako chřest: mladé stonky, řapíky a listová žebra, ale i kořeny se připravovaly zejména vařené. Obsahuje vitamin C a značný podíl minerálních látek a hodně vlákniny; známý je kladný vliv na stabilizaci imunitního systému a rovněž účinek diuretický. Také se pěstuje jako zajímavá trvalka.
Fotografovali Vít Grulich, dne 25. 7. 2016 (Velká Británie, Anglie, hrabství Kent, Deal); Olga Svobodová, dne 9. 8. 2022 (Dánsko, severozápadní pobřeží ostrova Bornholm).