Syn.: Cactus caripensis Kunth, Cactus cassythoides Moc. et Sessé ex DC., Cactus fasciculatus Willd., Cactus pendulus Sw., Cactus quadrangularis Haw., Cassytha baccifera J. S. Muell., Cereus bacciferus (J. S. Muell.) Hemsl., Cereus caripensis (Kunth) DC., Cereus parasiticus Haw. ex Steud., Cereus quadrangularis Pfeiff., Hariota cassytha Lem., Hatiora fasciculata (Willd.) Kuntze, Rhipsalis caripensis (Kunth) F. A. C. Weber, Rhipsalis cassytha Gaertn., nom. illeg., Rhipsalis cassythoides (Moc. et Sessé ex DC.) Don, Rhipsalis fasciculata (Willd.) Haw., Rhipsalis madagascariensis Weber ex Weber, Rhipsalis parasitica (Lam.) Haw., Rhipsalis parasiticus Haw.
Česká jména: věšák přeslenatý (Presl 1846)
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Rozšíření: Afroamerický druh, tedy kaktus, u které snad lze uvažovat o jeho původnosti i ve Starém světě. Západní polokoule je tímto druhem porostlá od Floridy a středního Mexika přes Antily a Kolumbii až po Paraguay a východní Brazílii. Na východní polokouli se vyskytuje v oblasti od Sierra Leone na západě afrického kontinentu přes Kamerun a Gabon až po Keňu na východě, na jih potom zasahuje přes Tanzanii až do jihoafrické provincie KwaZulu-Natal a na Madagaskar, objevuje se rovněž na Komorských ostrovech, Maskarénách a Sri Lance.
Ekologie: Roste epifyticky v tropických vlhkých i sušších lesích, ale také litofyticky na přistíněných skalách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete po celý rok.
Popis: Bohatě větvený kaktus s větvemi 200–300 cm dlouhými, dužnatými, obvykle převislými, přeslenitě větvenými, na bázi dřevnatějícími, v průřezu okrouhlými, dosahujícími v průměru 2–6 mm; areoly jsou drobné, šedivé, lysé nebo s několika štětinami, které se objevují zejména na mladých větvích. Květy jsou většinou jednotlivé, přisedlé, jen 3–6 mm dlouhé; vnější okvětní lístky jsou asi 0,5 mm dlouhé, nazelenalé; vnitřní okvětní lístky jsou 1–2 mm dlouhé, bílé. Plod je kulovitý, 4–6 mm dlouhý, ve zralosti bělavý.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) jej z hlediska ohrožení klasifikuje jako méně dotčený druh (LC). Jako každý kaktus je však mezinárodně chráněn obchodní úmluvou CITES.
Využití: Pěstuje se běžně jako pokojová či skleníková rostlina jak v Evropě a Asii, tak v Severní Americe, jeho kultivace je poměrně snadná.
Poznámka: Počet druhů v tomto rodu není snadné spolehlivě odhadnout, v minulosti byla totiž popsána řada regionálních druhů s dnes dosti nejistou taxonomickou hodnotou. V současnosti je akceptováno 52 druhů rodu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Fianarantsoa, Anja Community Reserve).