Syn.: Eria chrysantha Schltr., Eria chrysostachys Ridl., Eria lutea J. J. Sm., Eria merapiensis Schltr., Urostachya chrysantha (Schltr.) Brieger, Urostachya merapiensis (Schltr.) Rauschert
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Rozšíření: Endemit indonéského ostrova Sumatra, vyskytuje se v jeho západní části.
Ekologie: Roste epifyticky na kmenech a ve větvích stromů ve vlhkých tropických lesích, příležitostně se objevuje i na vlhkých skalách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m.
Popis: Vytrvalá bylina, 25–30 cm vysoká, s podlouhlými pahlízami, které se podobají stonkům, z jejichž vrcholu vyrůstají až 4 listy. Ty jsou podlouhle eliptické, 8–11 cm dlouhé a 0,7–1,1 cm široké, celokrajné, špičaté, lysé. Květenství je hroznovité; okvětní lístky jsou k sobě přitisklé, s ostruhovitým výběžkem, vnější jsou vejčité, až 5,5 cm dlouhé, žluté, lysé, vnitřní okvětní lístky jsou kratší, podlouhlé, žluté, lysé, pysk je až 0,8 cm dlouhý, 3laločný. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní druhy čeledi vstavačovitých, je i tento druh chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Dříve býval tento druh řazen do velmi početného rodu Eria, které se vyskytovaly v pásu táhnoucím se od Indie přes Indočínu, Indonésii a Papuu-Novou Guineu až po Novou Kaledonii a Francouzskou Polynésii. Avšak ukázalo se, že rod je polyfyletický, po fylogenetické analýze (vydané v roce 2018) byl tento druh přeřazen k rodu Pinalia, k němuž je v současnosti započítáváno 171 druhů (POWO 2020).
Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, úpatí Gunung Kerinci).