Syn.: Abutilon graveolens (Roxb. ex Hornem.) Wight et Arn., Abutilon graveolens var. hirtum (Lam.) Mast., Abutilon indicum var. hirtum (Lam.) Griseb., Sida graveolens Roxb. ex Hornem., Sida hirta Lam., Sida tomentosa Wall.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: V současnosti téměř pantropicky rozšířený druh, původní je v tropech východní polokoule, kde se v africké části areálu vyskytuje v oblasti od Nigérie a Somálska až po Namibii, Botswanu a jihoafrickou provincii Limpopo, v Asii areál pokračuje přes Arabský poloostrov až do Pákistánu a Indie, na Sri Lanku, do Barmy a Thajska, zasahuje i do jihočínské provincie Jün-nan. Byl zavlečen do Střední Ameriky, na Floridu, do Brazílie, Peru aj.
Ekologie: Roste v suchých lesích, lesních lemech a křovinách, také na suchých trávnících, nepohrdne ani stanovištěm ruderálním.
Popis: Vytrvalá bylina, 50–80(–150) cm vysoká, s lodyhami a listy hustě chlupatými a žláznatými. Listy jsou střídavé, řapík je 2–9 cm dlouhý, listová čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 3–8 cm dlouhá a 3,5–7 cm široká, na bázi srdčitá, po okraji zubatá, na vrcholu špičatá, po obou stranách pokrytá hvězdovitými chlupy; palisty jsou čárkovité, asi 5 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, jejich stopka je kratší než řapík; kalich je zvonkovitý, s 5 cípy, které jsou vejčité, 8–10 mm dlouhé, plstnaté; koruna je žlutooranžová s nachovým středem, korunní lístky jsou obvejčité, zhruba 1,5 cm dlouhé, na líci lysé; tyčinkový sloupek je asi 1 cm dlouhý. Plod je skoro kulovitý, poltivý, asi 1 cm dlouhý a 1,5 cm široký, na vrcholu uťatý, s lehce sníženým středem, plůdků je 20–25, jsou hvězdovitě chlupaté, se 3–5 semeny.
Využití: Rostlina je používána v tradiční medicíně.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2018 (Barma, okolí města Pagan).