DESCURAINIA BOURGAEANA (E. Fourn.) Webb ex O. E. Schulz – úhorník

Syn.: Hesperis bourgaeana (E. Fourn.) Kuntze, Sisymbrium bourgaeanum E. Fourn.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Descurainia bourgaeana

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se pouze na ostrově Tenerife.

Ekologie: Charakteristický krajinotvorný prvek subalpínských poloh centrální části ostrova, vyskytuje se v okolí vulkánu Pico de Teide, roste na skalnatých a kamenitých svazích v nadmořských výškách zhruba od 1800 až do 2200 m. Kvete od dubna do června.

Descurainia bourgaeana

Popis: Polokeř polokulovitého habitu dosahující výšky 50–100 cm, bohatě větvený. Listy jsou 1–2krát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité, šedozelené, pokryté hvězdovitými a žláznatými chlupy. Květenství je terminální, hroznovité; kališní lístky jsou nanejvýše 2,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou 3–4 mm dlouhé, zřetelně nehetnaté, žluté. Plodem je vzpřímená šešule, 11–17 mm dlouhá.

Poznámka: Na Kanárských ostrovech se vyskytuje sedm druhů úhorníků, všechny jsou zde endemické, na ostrově Tenerife se můžeme setkat s druhy čtyřmi. Představovaný druh Descurainia bourgaeana je rostlinou subalpínského stupně ostrova, vytváří zde rozsáhlé porosty, poněkud níže při horní hranici borových lesů se vyskytuje druh D. lemsii, ještě níže v horských údolích a borových lesích najdeme druh D. millefolia, který je zde nejhojnější. Poslední tenerifský úhorník Descurainia gonzalezii se vyskytuje rovněž v subalpínské části ostrova, je však zřídkavější, jeho listy jsou jen jedenkrát zpeřené či až víceméně nezpeřené.

Descurainia bourgaeana
Descurainia bourgaeana
Descurainia bourgaeana
Descurainia bourgaeana
Descurainia bourgaeana

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 26. a 29. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Pico de Teide).