Syn.: Hesperis bourgaeana (E. Fourn.) Kuntze, Sisymbrium bourgaeanum E. Fourn.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se pouze na ostrově Tenerife.
Ekologie: Charakteristický krajinotvorný prvek subalpínských poloh centrální části ostrova, vyskytuje se v okolí vulkánu Pico de Teide, roste na skalnatých a kamenitých svazích v nadmořských výškách zhruba od 1800 až do 2200 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Polokeř polokulovitého habitu dosahující výšky 50–100 cm, bohatě větvený. Listy jsou 1–2krát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité, šedozelené, pokryté hvězdovitými a žláznatými chlupy. Květenství je terminální, hroznovité; kališní lístky jsou nanejvýše 2,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou 3–4 mm dlouhé, zřetelně nehetnaté, žluté. Plodem je vzpřímená šešule, 11–17 mm dlouhá.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech se vyskytuje sedm druhů úhorníků, všechny jsou zde endemické, na ostrově Tenerife se můžeme setkat s druhy čtyřmi. Představovaný druh Descurainia bourgaeana je rostlinou subalpínského stupně ostrova, vytváří zde rozsáhlé porosty, poněkud níže při horní hranici borových lesů se vyskytuje druh D. lemsii, ještě níže v horských údolích a borových lesích najdeme druh D. millefolia, který je zde nejhojnější. Poslední tenerifský úhorník Descurainia gonzalezii se vyskytuje rovněž v subalpínské části ostrova, je však zřídkavější, jeho listy jsou jen jedenkrát zpeřené či až víceméně nezpeřené.
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 26. a 29. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Pico de Teide).