Syn.: Clinopodium ericifolium Kuntze, Micromeria ericifolia (Roth ex Willd.) Bornm., Satureja ericifolia (Roth ex Willd.) R. H. Willemse, Satureja varia (Benth.) Webb et Berthel., Thymus ericifolius Roth ex Willd.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Endemit Makaronésie, morfologicky velmi variabilní druh. Poddruh Micromeria varia subsp. thymoides je endemitem Madeiry, šest endemických poddruhů najdeme rovněž na Kanárských ostrovech: nominátní poddruh (na našich snímcích) se vyskytuje na ostrovech Tenerife a La Gomera, M. v. subsp. canariensis a subsp. meridialis na ostrově Gran Canaria, subsp. gomerensis na La Gomeře, subsp. hierrensis na El Hierru, subsp. rupestris na Lanzarote a Fuerteventuře.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a skalnatých stanovištích v lesích a lesních lemech, také v sukulentovém buši, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od ledna do června.
Popis: Aromatický polokeř s větvemi poléhavými až vystoupavými, 10–30(–80) cm dlouhými, bohatě větvenými, skoro lysými až hustě chlupatými. Listy jsou vstřícné, čárkovité až kopinaté, po okraji podvinuté, na líci většinou olysalé, na rubu chlupaté. Květy vyrůstají v lichopřeslenech; kalich je 2pyský, zelený, někdy červeně naběhlý, kališní cípy jsou špičaté; koruna je 3–6 mm dlouhá, růžová až nachová, vzácněji i bílá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný. Plody jsou tvrdky.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga).