Syn.: Erythraea scilloides (L. f.) Chaub. ex Puel, Gentiana scilloides L. f.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Druh býval běžně uváděn z pobřežních oblastí západní Evropy (od severního Portugalska přes atlantické pobřeží Španělska a Francie až po Velkou Británii) a z Azorských ostrovů. Avšak v roce 2012 se objevila studie (v Plant Systematics and Evolution), která při molekulárních analýzách zaznamenala odlišnosti mezi kontinentálními a azorskými populacemi. Na základě této studie je tedy možné považovat druh Centaurium scilloides za endemita Azorských ostrovů – právě zde byly pořízeny i naše fotografie. Pro rostliny z kontinentu bylo navrženo používat jméno Centaurium portense.
Ekologie: Roste v azorských primární lesích i v kryptomeriových výsadbách, na pobřežních skalách a útesech, objevuje se také na vlhkých okrajích cest. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s početnými sterilními plazivými výhonky a vystoupavými květonosnými lodyhami až 20 cm dlouhými. Listy na sterilních výhoncích a dolní listy na fertilních lodyhách jsou krátce řapíkaté, téměř okrouhlé, až 1 cm dlouhé, horní lodyžní listy jsou přisedlé, vstřícné, obkopinaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo jen po několika v chudokvětých vrcholících, jsou stopkaté, 15–24 mm dlouhé; kalich dosahuje zhruba čtvrtiny délky korunní trubky, koruna je bílá, korunní cípy jsou vejčité, 8–9 mm dlouhé. Plodem je tobolka.
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 19., 21. a 22. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, ostrov São Miguel: Barrosa, Pico da Vara a Caldeira das Sete Cidades).