PTEROCARPUS INDICUS Willd. – křídlok

Syn.: Lingoum echinatum (Pers.) Kuntze, Lingoum indicum (Willd.) Kuntze, Lingoum rubrum Rumph., Lingoum saxatile Rumph., Lingoum wallichii Pierre, Pterocarpus blancoi Merr., Pterocarpus carolinensis Kaneh., Pterocarpus echinata Pers., Pterocarpus indica Willd., orth. var., Pterocarpus klemmei Merr., Pterocarpus obtusatus Miq., Pterocarpus pallidus Blanco, Pterocarpus papuana F. Muell., Pterocarpus papuanus F. Muell., Pterocarpus pubescens Merr., Pterocarpus vidalianus Rolfe, Pterocarpus wallichii Wight et Arn., Pterocarpus zollingeri Miq.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Pterocarpus indicus

Rozšíření: Rozsáhlý areál se rozkládá od Srí Lanky po Malajsii a jihovýchodní Čínu, také roste v Indonésii, na Filipínách a Tchaj-wanu. Přesahuje i na Novou Guineu, do Mikronésie a Melanésie, nejdále na Vanuatu. Původnost v některých částech Oceánie (ale i na Rjúkjú) je sporná, v dalších územích byl vysazen a občas zplaňuje.

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích.

Pterocarpus indicus

Popis: Stálezelený nebo poloopadavý strom vysoký 15–25(–40) m; borka je šedavá. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 15–30 cm dlouhé, s 2–3(–5) jařmy; lístky jsou střídavé, krátce řapíčkaté, kopinaté, 5–11 cm dlouhé a 3,5–5,5 cm široké, s 6–8 páry žilek, na bázi uťaté, celokrajné, na vrcholu krátce zašpičatělé. Květenství jsou hrozny nebo laty, převážně úžlabní, řidčeji koncové, 10–18 cm dlouhé; květní stopky jsou 7–10 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4–6 mm dlouhý, cípy jsou krátké, nestejné; koruna je žlutá až oranžová, pavéza je nehetnatá, s vejčitou až téměř okrouhlou čepelí s kadeřavým okrajem, křídla jsou zdéli pavézy, člunek je kratší. Tyčinek je 10, z toho 9 srostlých. Lusky jsou smáčknuté, v obrysu okrouhlé, 4–4,5 cm a 3,5–4,5 cm široké, široce křídlaté, jednosemenné.

Využití: Dřevo voní po růžích, je načervenalé, velmi tvrdé a těžké, odolné vůči termitům. Je vhodné jako stavební dříví i jako materiál na výrobu různých užitkových či ozdobných předmětů, např. nábytku, hraček apod. Zejména listy se využívají v tradiční medicíně, obsahují flavonoidy, které působí jako antioxidanty, mají protizánětlivý a antialergický účinek, je znám jejich kladný účinek především na ledviny. Přidávají se i do výroby šampónů a díky voskovému povrchu je lze používat jako leštidlo, např. na předměty z mědi. Samotný strom má okrasný význam a v tropech se občas vysazuje.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN (1998) je hodnocen jako zranitelný (VU – vulnerable), neboť nadměrné využívání dřeva vedlo místy k značnému snížení populační hustoty; ve Vietnamu zřejmě v přírodě zcela vyhynul.

Poznámka: Jde o národní strom Filipín.

Pterocarpus indicus
Pterocarpus indicus
Pterocarpus indicus

Fotografováno dne 31. 1. 2018 (Palau, ostrov Ulebsechel).