Syn.: Huperzia macrostachys (Spring) Holub, Lycopodium phyllanthum Hook. et Arn., Phlegmariurus phyllanthus (Hook. et Arn.) R. D. Dixit
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Rozšíření: Pochází z jižní a jihovýchodní Asie a Oceánie. Dosud byl tento druh zaznamenán v nejjižnějších svazových státech Indie (Karnátaka, Kérala, Tamin Nadu), jakož i na Andamanech a Nikobarech a na Srí Lance. Dále existují údaje z pevninské Malajsie, Bornea, Filipín, v Oceánii z Karolín, Nové Kaledonie, Fidži a Samoy, a také z Havajských ostrovů, odkud byl druh popsán.
Ekologie: Roste jako epifyt v prostředí deštných a mlžných tropických lesů. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.
Popis: Převislá bylina s lodyhami robustními, 15–65 cm dlouhými, spolu s listy 2–4,5 cm v průměru, 1–2krát dichotomicky větvenými. Listy jsou přisedlé, vejčité až vejčitě kopinaté, (1–)1,5–2,5 cm dlouhé, odstálé, lesklé. Strobily vyrůstají na koncích větviček, jsou (2–)4,5–16(–30) cm dlouhé, 2–3krát dichotomicky větvené; sporofyly jsou široce vejčité, asi 2–2,5 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené; sporangia jsou ledvinitá, 1–2 mm dlouhá, světlá. Spóry jsou kulovité, světlé, síťkované.
Poznámka: Někteří badatelé dnes přijímají oddělení samostatného rodu Phlegmariurus. Ten pak zahrnuje tropické epifyty, zatímco „pravé“ vrance, které zůstávají v rodě Huperzia, jsou terestrické rostliny z temperátních až arktických, resp. antarktických oblastí.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar).