Syn.: Lycianthes rantonnei (Carrière) Bitter, orth. var., Solanum corniculatum Hiern, Solanum muticum N. E. Br., Solanum rantonnetii Carrière, Solanum urbanum Morong
Čeleď: Solanaceae – lilkovité
Rozšíření: Původem jihoamerický druh s areálem rozkládajícím se v severovýchodní Argentině, Paraguayi, východní Bolívii a jižní Brazílii. Pěstuje se v mnoha oblastech světa jako dekorativní dřevina, místy může i zplaňovat.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinaté vegetaci, stoupá do nadmořské výšky okolo 500 m.
Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 150–200(–300) cm, s větvemi štíhlými, v průřezu hranatými, jemně chlupatými či olysalými. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až eliptické, 3–6 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo chobotnaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, lysé nebo jemně chlupaté. Květy vyrůstají v terminálních nebo úžlabních svazečcích, někdy i jednotlivě; kalich je na vrcholu uťatý, s 5 krátkými cípy, koruna je kolovitá, dosahuje průměru 35–40 mm, je modronachová až modrofialová, někdy i narůžovělá, se žlutým středem; tyčinek je 5, prašníky jsou žluté, delší než nitky. Plodem je bobule o průměru 20–35 mm, v době zralosti červená.
Využití: Bývá pěstován i ve střední Evropě, ve zdejších klimatických podmínkách však jedině jako přenosná rostlina, které je nutné zajistit bezmrazé přezimování. Zahradnickými firmami bývá nezřídka nabízen pod hloupým označením „hořcový stromek“ – s hořci nemá tato dřevina společnou pochopitelně ani čeleď, mnohem vtipnější je v tomto případě dokonce už i anglické obecné jméno „modrá brambora“ (blue potatobush).
Poznámka: Barthélémy Victor Rantonnet (1797–1871), na nějž odkazuje druhové jméno, byl francouzský zahradník.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve, kultura).