Syn.: Combretum insigne Van Heurck et Müll. Arg., Poivrea pilosa (Roxb.) Wight et Arn.
Česká jména: uzlenec (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od severovýchodní Indie a Bangladéše přes Barmu a jižní část jihočínské provincie Jün-nan až po Thajsko a Indočínu, na východě areál zasahuje ještě také na jihočínský ostrov Chaj-nan.
Ekologie: Roste v suchých lesích a lesních lemech, v křovinaté vegetaci, často na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od prosince do dubna.
Popis: Liána dosahující délky až okolo 20 m, s větvemi rezavě plstnatými a borkou šedohnědou. Listy jsou vstřícné nebo téměř vstřícné, řapík je 2–7 mm dlouhý, čepel je eliptická až vejčitá, 5–15 cm dlouhá a 2–7 cm široká, na bázi zaokrouhlená až uťatá, anebo mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu hrotitá až zašpičatělá, na líci zelená, nejprve chlupatá, později olysalá, na rubu světle zelená, lysá nebo na střední žilce chlupatá, s 5–8(–10) páry vedlejších žilek. Květenství je terminální i axilární, klasnaté až latnaté, 3–10 cm dlouhé; listeny jsou v době květu vytrvávající, kopinaté až vejčité, asi 5 mm dlouhé, rezavě plstnaté; kalich je 7–8 mm dlouhý, chlupatý až plstnatý, 5cípý, cípy jsou špičaté, korunních lístků je 5, jsou podlouhlé, jen 4–5 mm dlouhé, růžové až načervenalé nebo žluté, vzácněji i bílé; tyčinek je 10, jsou z koruny vyniklé, 7–8 mm dlouhé. Plodem je elipsoidní až vejcovitá nažka, křídlatá, narůžovělá, 25–35 mm dlouhá, chlupatá, později olysalá.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2020 (Laos, okolí Vang Vieng).