LEPTECOPHYLLA JUNIPERINA (J. R. Forst. et G. Forst.) C. M. Weiller

Syn.: Ardisia acerosa Gaertn., Cyathodes acerosa (Gaertn.) Roem. et Schult., Cyathodes articulata Colenso, Cyathodes juniperina (J. R. Forst. et G. Forst.) Druce, Epacris juniperina J. R .Forst. et G. Forst., Leucopogon forsteri A. Rich., Leucopogon lanceolatus R. Br., Lissanthe acerosa Spreng., Styphelia acerosa Sol. ex Gaertn., Styphelia juniperina (J. R. Forst. et G. Forst.) Willd., Styphelia lanceolata Sm.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Leptecophylla juniperina

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii, v nižších polohách Tasmánie, na obou hlavních ostrovech Nového Zélandu, rovněž na Stewartově ostrově.

Ekologie: Roste v lesích i v křovinaté vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete v průběhu celého roku.

Leptecophylla juniperina

Popis: Dvoudomý keř dosahující výšky až okolo 200(–600) cm, bohatě větvený, s borkou šedohnědou až hnědou, větvemi šedými až hnědými. Listy jsou odstálé, kopinaté až úzce vejčité, 4–18 mm dlouhé a 1–2 mm široké, kožovité, špičaté, s ostrou špičkou 0,4–1,6 mm dlouhou, na líci lysé nebo při bázi chlupaté, na rubu papilnaté, s 5 žilkami. Květy jsou jednopohlavné, vonné, vyrůstají jednotlivě v horní části větví nebo z úžlabí listů, u samčích rostlin na stopkách až 5 mm dlouhých, u samičích jen 3 mm dlouhých; listeny jsou vejčité, zhruba 1 mm dlouhé, tupé, lysé, na vrcholu po okraji brvité; kališní lístky jsou eliptické až vejčité, 1,7–3 mm dlouhé, korunní trubka je zvonkovitá, bělavá až bílá, 1,5–2,8 mm dlouhá, obvykle lysá, cípy jsou kratší než trubka, špičaté nebo řídce chlupaté. Plody jsou dužnaté peckovice, které jsou kulovité, avšak poněkud stlačené, 4–7 mm dlouhé a 5–9 mm široké, bílé nebo růžové, jedlé.

Poznámka: K rodu Leptecophylla je v současnosti řazeno 14 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v Austrálii, na Nové Guinei, Novém Zélandu a na mnohých pacifických ostrovech.

Leptecophylla juniperina
Leptecophylla juniperina
Leptecophylla juniperina

Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Fiordland National Park).