Syn.: Azolla arbuscula Desv., Azolla magellanica Willd., Azolla squamosa Molina
Česká jména: azola americká (Kubát 2002)
Slovenská jména: azola papraďovitá (Futák 1966)
Čeleď: Salviniaceae Martinov – nepukalkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Severní, Střední i Jižní Americe – areál se táhne od jihovýchodu Aljašky až po severní Argentinu a střední Chile. V tomto rozsáhlém území je kromě nominátního poddruhu rozlišován ještě poddruh Azolla filiculoides subsp. cristata. Snadno se šíří prostřednictvím vodních ptáků, ale bývá pěstován rovněž v akváriích, z nichž může unikat do volné krajiny i ve velmi vzdálených oblastech světa. Byl tak zavlečen do Evropy, Asie, Afriky a Austrálie, rovněž do Česka a na Slovensko.
Ekologie: Drobná rostlina volně splývající po hladině vodních ploch a toků. Je to rostlina mrazuodolná, přežívá i pod tenkým ledem.
Popis: Jednoletá vodní kapradina s drobnými kořeny. Lodyhy jsou 1–3 cm dlouhé, vidličnatě větvené, listy jsou dvouřadě uspořádané, střídavé, střechovitě se překrývající, na líci leskle zelené, později až červené, pokryté jednobuněčnými chlupy, hluboce dvoulaločné, horní listový lalok je tupý, s výrazným blanitým lemem. Sporokarpy na bázi dolního listového laloku jsou jednopouzdré, megasporokarpy jsou menší, s jediným megasporangiem, mikrosporokarpy jsou větší, s četnými stopkatými mikrosporangii.
Poznámka: Do rodu Azolla je v současnosti řazeno šest velmi podobných druhů (POWO 2023), které jsou rozšířeny především v tropech a subtropech, zasahují však místy i do mírného pásu.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 30. 1. 2023 (Peru, Parque nacional Huascarán).