AERVA REVOLUTA Balf. f.

Syn.: Uretia revoluta Kuntze
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Aerva revoluta

Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra, výskytem omezen pouze na pohoří Haghier v centrální části. Rod má 10–12 druhů, z nichž některé mají velké areály v tropech Starého světa (např. Aerva javanica), na Sokotře jsou dva pozoruhodné, vývojově starobylé druhy endemické (kromě Aerva revoluta ještě Aerva microphylla).

Ekologie: Skalní terásky, řídké křoviny, neúplně zapojená vegetace na mělkých kamenitých půdách. Roste výhradně na žule v nadmořských výškách (250–)500–1000 m, na místech, kde většinou již dochází ke kondenzaci oblačnosti, a jsou zde proto poněkud nižší teploty (kolem 23 °C ročního průměru) a srážkové úhrny kolem 700 mm.

Aerva revoluta

Popis: Nevysoký, chudě větvený, nanejvýš 50 cm vysoký keřík. Větvičky jsou krátce šedě plstnaté. Listy jsou střídavé, obvejčité, 10–25 mm dlouhé a 6–15 mm široké, celokrajné, na okraji podvinuté, na líci olysalé, na rubu krátce šedě plstnatě chlupaté. Květenství je tvořeno několika postranními a koncovým klasem, klasy jsou husté, krátce válcovité, 5–15 mm dlouhé a 3–5 mm široké. Okvětních lístků je 5, jsou vejčité, na okraji suchomázdřité, šedě plstnaté, tyčinek je 5, semeník se svrchní, čnělka dvouklaná, vyvíjí se pouze jediné vajíčko. Plod je tobolka.

Aerva revoluta
Aerva revoluta

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, severní svahy pohoří Haghier).