Syn.: Achyranthes alopecuroides Lam., Achyranthes incana Roxb., Achyranthes javanica (Burm. f.) Pers., Achyranthes lanceolata Zoll. et Moritzi ex Moq., Achyranthes persica (Burm. f.) Merr., Aerva aegyptiaca J. F. Gmel., Aerva alopecuroides (Lam.) Dum. Cours., Aerva bovii Edgew., Aerva incana Mart., Aerva ovata Ehrenb. ex Schweinf., Aerva persica (Burm. f.) Merr., Aerva platyphylla Ehrenb. ex Schweinf., Aerva suaveolens Edgew., Aerva tomentosa Forssk., Aerva trichophylla Ehrenb. ex Schweinf., Aerva wallichii Moq., Illecebrum javanicum L., Illecebrum latifolium Steud., Illecebrum obcordatum Vahl ex Steud., Illecebrum tomentosum Moq., Iresine javanica Burm. f., Iresine persica Burm. f., Uretia persica Kuntze
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Aerva javanica
Rozšíření: Druh s velkým areálem v tropech Starého světa. Vyskytuje se od Maroka po Egypt a Kamerun, ale i na Kapverdských ostrovech, na východě kontinentu až po Mozambik a Madagaskar. V Asii roste od Izraele přes celý Arabský poloostrov do Indie a po Barmu. Druhotný výskyt byl prokázán v Austrálii.
Ekologie: Provází suchá, často ruderalizovaná stanoviště v suchých tropech a subtropech; často v nezapojené vegetaci podél cest, zejména na chudých propustných půdách.
Aerva javanica
Popis: Vytrvalý, od báze větvený dvoudomý polokeř dorůstá výšky 0,3–1,5 m; větve jsou vystoupavé, oblé a proužkované, hustě přitiskle bělavě nebo žlutavě plstnaté. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo nezřetelně řapíkaté, v tvaru velmi variabilní (od téměř okrouhlých po čárkovité), plstnaté, ale na líci často olysávají, na okraji jsou ploché nebo podvinuté. Květenství jsou husté koncové klasy, dole přetrhované, nahoře souvislé, až 10 cm dlouhé, bílé nebo narůžovělé, samčí květenství je vždy poněkud užší; listeny jsou velmi krátké, suchomázdřité; samčí květy mají 2 vnější okvětní lístky vejčité, 1,5–2,2 mm dlouhé, tyčinky dosahují asi délku okvětí, pistillodium má nefunkční bliznu; samičí květy mají 2 vnější okvětní lístky obvejčité až kopisťovité, 2–3 mm dlouhé, vnitřní 3 jsou poněkud kratší, všechny jsou vlnaté, staminodia jsou redukovaná, bez prašníků, blizna má 2 ramena. Zploštěle kulovitá tobolka je dlouhá 1–1,5 mm.
Aerva javanica
Aerva javanica
Aerva javanicaAerva javanica
Aerva javanica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17. 3. 2004 (Keňa, NP Tsavo East, Voi Lodge), 31. 10. a 6. 11. 2006 (Kapverdy, Sal: Espargos; Santo Antão: Pombas) a Marián Konrád, dne 6. 4. 2011 (Izrael, Eilat, Negevská poušť).