Syn.: Cyrilla spinosa Spreng., Itea spinosa Andrews
Čeleď: Pittosporaceae R. Br. – slizoplodovité
Rozšíření: Východoaustralský druh, jehož areál se táhne od východního Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchod Jižní Austrálie a Tasmánii.
Kromě nominátního poddruhu je v areálu rozlišován ještě poddruh Bursaria spinosa subsp. lasiophylla.
Ekologie: Roste jako podrostová dřevina ve světlých blahovičníkových lesích, v křovinaté vegetaci, často na suchých skalnatých stanovištích, stoupá až do hor. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od října do března.
Popis: Morfologicky poměrně variabilní keř až menší strom dosahující výšky až okolo 10 m, s větvemi chlupatými či olysalými, trnitými. Listy jsou střídavé nebo vyrůstají ve svazečcích, jsou přisedlé, eliptické až obvejčité, (4–)20–43 mm dlouhé a 2–10 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo po okraji zubaté, na vrcholu tupé, zaokrouhlené nebo vykrojené. po obou stranách lysé nebo na líci olysalé a na rubu chlupaté. Květenství je latnaté, 3–12 cm dlouhé, kališní lístky jsou vejčité, až 2 mm dlouhé, opadavé, korunní lístky jsou podlouhlé až úzce obvejčité, 3–8 mm dlouhé, bílé nebo bělavé. Plodem je obvejcovitá tobolka, 4–8 mm dlouhá, hnědá, lysá.
Poznámka: K australskému rodu Bursaria je v současnosti řazeno osm druhů (POWO 2024), přičemž představovaná Bursaria spinosa má ze všech zástupců tohoto rodu areál rozhodně nejrozsáhlejší. V Západní Austrálii se objevuje jen Bursaria occidentalis, ostatní rostou v severní a především ve východní části kontinentu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Great Otway National Park).