Syn.: Cochlearia orientalis (L.) Crantz, Crambe aucheri Boiss.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Íránsko-turanský element – od středního Turecka a Izraele přes Írán, Afghánistán a Uzbekistán až po jihovýchodní Kazachstán. V západní části areálu je vedle nominátního poddruhu rozlišován ještě žlutokvětý poddruh Crambe orientalis subsp. sulphurea.
Ekologie: Roste ve stepi, na suchých stráních a kamenitých svazích, v suti, také při okrajích hospodářsky využívaných ploch a na ruderálních stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2800 m. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 40–120 cm dlouhou, od báze bohatě větvenou, lysou. Bazální listy mají řapíky 3–20 cm dlouhé, čepele jsou v obrysu podlouhlé až vejčité, 14–30 cm dlouhé a až 26 cm široké, zubaté nebo nepravidelně peřenolaločné až peřenodílné, obvykle se 4–5 úkrojky, po obou stranách krátce chlupaté, horní listy jsou menší, krátce řapíkaté. Květenství je latnaté, řídké; kališní lístky jsou až 2,5 mm dlouhé, korunní jsou 4–5 mm dlouhé, bílé nebo žluté (u subsp. sulphurea). Plody jsou 3–4 mm široké.
Využití: Listy a mladé stonky katránu východního se konzumují jako zelenina, jedí se syrové.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 6. 2024 (Turecko, Východní Anatolie, okolí jezera Van).