Syn.: Candollea graminifolia F. Muell., Candollea serrulata Labill., Candollea umbellata Labill., Stylidium canaliculatum Poir., Stylidium majus (Sm.) Druce, Stylidium polystachium Rich., Stylidium serrulatum Rich., Stylidium umbellatum Labill., Ventenatia major Sm.
Česká jména: sloupatka trávolistá (Presl 1846)
Čeleď: Stylidiaceae R. Br. – sloupatkovité
Rozšíření: Východoaustralský druh, jehož areál sahá od severovýchodu Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchod Jižní Austrálie a Tasmánii – od severoqueenslandského Athertonu až po tasmánský Hobart a Klokaní ostrov.
Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a na vřesovištích, na písčitých a kamenitých půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od srpna do listopadu.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina se stvolem přímým, 30–75 cm dlouhým. Listy jsou přízemní, trávovité, vzpřímené či obloukovitě skloněné, 14–20(–40) cm dlouhé a nanejvýše 0,2–0,6 cm široké, celokrajné nebo po okraji drobně pilovité. Stvol je žláznatě chlupatý, květenství je hroznovité, 10–25květé, kalich je 3–5 mm dlouhý, 2pyský, žláznatě chlupatý, koruna dosahuje v průměru zhruba 9 mm, je růžová, 4 podlouhlé korunní cípy vyrůstají v párech, pysk je špičatý, 8 čárkovitých přívěsků v hrdle koruny je nestejně dlouhých (6 z nich je výrazných, 2 jsou redukované), sloupek je až 7 mm dlouhý. Plodem je tobolka, 3–5 mm dlouhá.
Využití: Sloupatka trávolistá je vysazována jako okrasná trvalka v australských zahradách, snese údajně pokles teploty i pod bod mrazu. Ve střední Evropě se v exteriéru nepěstuje.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park) a 16. 11. 2023 (New South Wales, Blue Mountains National Park).