Syn.: Groutia celtidifolia Guill. et Perr., Opilia angiensis De Wild., Opilia celtidifolia (Guill. et Perr.) Endl. ex Walp., Opilia fragrans Elmer, Opilia javanica Miq., Opilia pentitdis Blume, Opilia ruwenzoriensis De Wild., Opilia senegalensis Baill., Opilia thorelii Gagnep., Opilia tomentella (Oliv.) Engl., Pentitdis scandens Zipp. ex Blume, Tetanosia olacoides (Wight et Arn.) M. Roem., Ximenia olacoides Wight et Arn.
Čeleď: Opiliaceae Valeton
Rozšíření: Rozsáhlý areál tohoto druhu se nachází v tropech východní polokoule – od západoafrického Senegalu přes východní tropickou Afriku, Madagaskar a Indii až po jihovýchodní Asii a severní Austrálii.
Ekologie: Roste v tropických světlých lesích a v pobřežní křovinaté vegetaci, také na písečných dunách a skalních útesech – parazituje na kořenech jiných rostlin. Kvete od srpna do října.
Popis: Dřevitá liána až 10 m dlouhá, anebo šplhavý keř až 5 m vysoký, s větvemi žláznatými či olysalými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, kopinaté až eliptické, 5–16 cm dlouhé a 2–5,4 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé. Květenství je axilární, hroznovité, až 3,5 cm dlouhé; listeny jsou záhy opadavé; květy jsou velmi drobné, oboupohlavné, okvětních lístků je 5(–6), jsou volné, 1–2 mm dlouhé, žlutozelené; tyčinek je obvykle 5, nektariový disk je asi 0,5 mm dlouhý, zelený, blizna je přisedlá. Plodem je dužnatá elipsoidní peckovice, 1,5–3 cm dlouhá, bělavá až žlutá.
Využití: Kořeny a kůru této dřeviny využívá africká, jihoasijská i australská tradiční medicína k léčení řady chorob. Listy lze konzumovat jako zeleninu, jedlé jsou i plody. Dřevo je měkké a pružné, používá se k výrobě menších předmětů (např. hřebeny, lžíce) i ohýbaného nábytku.
Poznámka: K rodu Opilia jsou řazeny jen dva druhy, přičemž Opilia campestris je druhem africkým.
K čeledi Opiliaceae v současnosti patří 11 rodů, jsou to obvykle parazitické dřeviny.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Nanguluwurr).