Syn.: Cracca apollinea (Delile) A. Lyons, Galega apollinea Delile, Tephrosia apollinea (Delile) Link
Česká jména: koželusk apolinský (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Areál tohoto poddruhu se táhne od severovýchodní a východní Afriky do jihozápadní Asie. Na africkém kontinentě roste od Egypta přes Súdán po oblast Afrického rohu (Eritrea, Etiopie, Džibutsko, Somálsko), roste ještě v saharských horských oblastech na severu Čadu a také na Sokotře. V Asii se vyskytuje na Sinajském poloostrově, na jihu Izraele, v Jordánsku, Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, dále na jihu Íránu, Pákistánu a na severozápadě Indie.
Ekologie: Stanovištěm jsou suchá místa s nezapojenou vegetací, často na vyprahlých pláních nebo ve vádí. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1000 m.
Popis: Krátkověká vytrvalá nebo jednoletá bylina; lodyha je přímá, větvená, 30–50 cm vysoká. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 3,7–7,5 cm dlouhé, řapík je 0,6–1,2 cm dlouhý; lístků je 5–9(–11), podlouhlých až obkopinatých, 1,8–3,8 cm dlouhých a 0,6–1,2 cm širokých, na líci lysých, na rubu přitiskle chlupatých, na vrcholu vykrojených, uťatých nebo hrotitých. Květenství je úžlabní hrozen, v paždí horních listů bývají někdy květy jednotlivé; květní stopky jsou 3–4 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4,5–5 mm dlouhý, cípy jsou přibližně stejně dlouhé jako trubka; koruna růžová až nafialovělá, pavéza je 6–8 mm dlouhá, vně chlupatá; tyčinek je 10, srostlých 9 a jedna volná. Lusky jsou 3,5–5 cm dlouhé, obsahují 5–9 semen.
Fotografovali Věra Svobodová, dne 20. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, cestou na planinu Homhil), a Vít Grulich, dne 27. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Duqm).