TEPHROSIA PURPUREA subsp. CANESCENS (E. Mey.) Brummitt – koželusk

Syn.: Cracca canescens (E. Mey.) Kuntze, Tephrosia canescens E. Mey.
Česká jména: koželusk (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Tephrosia purpurea subsp. canescens

Rozšíření: Rozsáhlý areál morfologicky velmi variabilního druhu Tephrosia purpurea je rozprostřen po velké části tropů východní polokoule, vyskytuje se v Africe (od Mauritánie po východ Jihoafrické republiky, také na Madagaskaru), v jižní Asii (od Arabského poloostrova přes Indii až po jižní Čínu a Indonésii), v severní Austrálii i na mnoha tichomořských ostrovech; byl zavlečen rovněž do tropů Nového světa. V rámci druhu je rozlišována řada infraspecifických taxonů, k nimž patří i zde představovaný poddruh Tephrosia purpurea subsp. canescens. Ten se vyskytuje výhradně v pobřežních oblastech jihovýchodní Afriky, tedy v Mosambiku a jihoafrické provincii KwaZulu-Natal.

Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a písečných dunách, stoupá jen do nadmořské výšky okolo 10 m.

Tephrosia purpurea subsp. canescens

Popis: Vytrvalá bylina až polokeřík dosahující výšky 20–40 cm. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, s 4–6 páry lístků, které jsou eliptické až obvejčité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, hrotité, po obou stranách hedvábitě chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité; listeny jsou jen drobné; kalich je 2–4 mm dlouhý, chlupatý, korunní lístky jsou 5–10 mm dlouhé, růžové. Plodem je krátce chlupatý lusk.

Poznámka: Rod Tephrosia v současnosti čítá 358 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v tropech a subtropech východní i západní polokoule, severoamerický druh Tephrosia virginiana zasahuje dokonce až do pásu mírného (do Nové Anglie a do oblasti Velkých jezer).

Tephrosia purpurea subsp. canescens
Tephrosia purpurea subsp. canescens
Tephrosia purpurea subsp. canescens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, Praia do Tofo).