Syn.: Batatas pentaphylla (L.) Choisy, Convolvulus munitus Wall., Convolvulus pentaphyllus L., Ipomoea aegyptia L., Ipomoea pentaphylla (L.) Jacq., Ipomoea pilosa Cav., Ipomoea sinaloensis Brandegee, Merremia aegyptia (L.) Urb., Merremia pentaphylla (L.) Hallier f., Operculina aegyptia (L.) House, Operculina pentaphylla (L.) House, Spiranthera pentaphylla (L.) Bojer
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Druh pochází z tropické Střední a Jižní Ameriky, jako plevel se rozšířil i v tropech Starého světa, kde se vyskytuje v řadě zemí Afriky, na indickém subkontinentě, v jihovýchodní Asii, v Oceánii i v Austrálii. Místy je obtížným invazním druhem.
Ekologie: Provází křoviny a nezapojené lesní porosty, často provází břehy vodních toků.
Popis: Statná jednoletá bylinná liána, dorůstající až 6 m do výšky. Lodyhy jsou ovíjivé, oblé, odstále pýřité žlutohnědými, až 6 mm dlouhými chlupy. Listy složené, dlanité, pětičetné; lístky přisedlé, podlouhlé, 2,5–9 cm dlouhé, 1–4 cm široké, k bázi zvolna zúžené, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, celé přitiskle chlupaté. Květy tvoří někdy i bohatší květenství, vyrůstající na dlouhé stopce; tato stopka, stejně jako stopky pod samotnými květy jsou odstále chlupaté podobně jako lodyhy; listeny jsou kopinaté, drobné, opadavé; kališní lístky jsou nestejné, 3 vnější jsou vejčitě kopinaté, 14–25 mm dlouhé hustě chlupaté, 2 vnější jsou vejčité, poněkud kratší, lysé; koruna je nálevkovitá, až 3,5 cm dlouhá, bílá, lysá. Plody jsou kulovité tobolky se 4 semeny.
Poznámka: K pantropicky rozšířenému rodu Distimake v současnosti náleží 44 akceptovaných druhů (POWO 2019). Představovaný druh byl k němu připočten poměrně nedávno, po vyčlenění z rodu Merremia. Podobně byly z onoho rodu odděleny i další druhy, a to například k rodům Camonea, Decalobanthus či Xenostegia.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 7. a 8. 11. 2006 (Kapverdy, Santiago, Săo Jorge dos Orgăos; Fogo, Săo Jorge); Věra Svobodová, dne 2. 11. 2019 (Mexiko, stát Yucatán, Labná).