Syn.: Grevillea umbratica A. Cunn. ex Meisn., Grevillea venusta A. Cunn. ex Meisn., Hakea robusta (A. Cunn. ex R. Br.) Christenh. et M. W. Chase, Stylurus robustus (A. Cunn.) O. Deg.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Pochází z východní části Austrálie, v současné době se pěstuje (a pomístně zplaňuje, např. v Argentině) na dalších kontinentech jako okrasná, ale i lesnicky významná dřevina. V některých zemích (např. v jižní Africe) bylo zaznamenáno invazní šíření.
Ekologie: Roste v subtropických podmínkách, optimálně v územích s ročním úhrnem srážek nad 1000 mm.
Popis: Stálezelený nebo poloopadavý strom vysoký 18–35 m, kmen může mít až 1 m v průměru. Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené, 15–30 cm dlouhé, tmavozelené, na spodní straně stříbřitě šedavé, poněkud připomínající listy kapradin, lístky jsou hluboce peřenodílné, koncové úkrojky jsou celokrajné, 0,5–5 cm dlouhé a 2–10 mm široké. Květy vyrůstají v bohatých, vodorovných, jednostranných, 8–15 cm dlouhých hroznech, okvětí je červenooranžové, s tmavou skvrnkou, čnělky jsou oranžové. Plodem je tmavohnědý měchýřek obsahující 1–2 křídlatá semena.
Využití: Rychle rostoucí dřevina, používané k melioračním výsadbám ve větrolamech, pro přistínění apod., zejména na erodovaných plochách, též jako rostlina medonosná. Květy a plody obsahují jedovatý tridecylresorcinol, který způsobuje alergickou dermatitidu.
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 4. a 9. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Corda; Fogo, Monte Velha).