Syn.: Aurantium ×corniculatum Mill., Aurantium decumana (L.) Mill., Aurantium decumanum (L.) Mill., Aurantium ×distortum Mill., Aurantium maximum Burm., Aurantium ×vulgare (Risso) M. Gómez, Citrus ×aurantiifolia subsp. murgetana Garcia Lidón et al., Citrus ×aurantium subsp. aurantiifolia (Christm.) Guillaumin, Citrus ×aurantium var. crassa Risso, Citrus ×aurantium var. daidai Makino, Citrus aurantium var. decumana L., Citrus ×aurantium subsp. decumana (L.) Tanaka, Citrus ×aurantium var. dulcis Hayne, Citrus ×aurantium var. fetifera Risso, Citrus ×aurantium var. grandis L., Citrus ×aurantium f. grandis (L.) M. Hiroe, Citrus aurantium var. grandis L., Citrus ×aurantium f. grandis (L.) Hiroë, Citrus ×aurantium var. lusitanica Risso, Citrus aurantium var. sinensis L., Citrus ×aurantium var. vulgaris (Risso) Risso et Poit., Citrus costata Raf., Citrus decumana L., Citrus grandis (L.) Osbeck, Citrus ×humilis (Mill.) Poir., Citrus hystrix subsp. acida Engl., Citrus maxima (Burm.) Merr., Citrus obovoidea Yu. Tanaka, Citrus pompelmos Risso, Citrus sabon Siebold, Citrus sabon Siebold ex Hayata, Citrus ×sinensis var. brassiliensis Tanaka, Citrus ×sinensis subsp. crassa (Risso) Rivera et al., Citrus ×sinensis subsp. fetifera (Risso) Rivera et al., Citrus ×sinensis subsp. lusitanica (Risso) Rivera et al., Citrus ×sinensis var. sanguinea (Engl.) Engl., Citrus ×sinensis var. sekkan Hayata, Citrus ×sinensis subsp. suntara (Engl.) Engl., Citrus yamabuki Yu. Tanaka
Česká jména: citroník pompel (Presl 1846), šedok, pumelo (Valíček 1989), šedok (Mareček 1994)
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, zřejmě z Malajsie, již dříve byl přenesen na Fidži a další ostrovy Oceánie i do jihovýchodní Číny, v 19. století do oblasti Karibiku, kde si získal na oblibě. V současnosti se pěstuje v řadě kultivarů v teplých subtropech a v tropech celého světa.
Ekologie: Dobře roste v tropech, kde se průměrné roční teploty pohybují nad 25 °C a úhrn srážek dosahuje 1250–2000 mm za rok. Vyžaduje vlhké, živinami dobře zásobené půdy, snáší brakickou vodu a je schopno růst i na místech se zvýšenou koncentrací těžkých kovů (v Malajsii se pěstuje i na odvalech cínových dolů).
Popis: Stálezelený stromek vysoký 5–15 m. Mladé větve jsou hranaté, jemně chlupaté, občas s kolci. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až eliptické, 5–20 cm dlouhé a 2–12 cm široké, kožovité, tmavozelené, víceméně celokrajné; řapík může být křídlatý. Květy jsou bílé nebo nažloutlé, vonné; květní stopka a kalich jsou pýřité, koruna je 4–5četná, 1,5–3,5 cm dlouhá. Plody jsou velká kulovitá hesperidia o průměru 10–30 cm, s žlutým hladkým flavedem; dílky jsou 1,2–2 cm tlusté, dužnina je žlutá, sladkokyselá.
Využití: Plody se konzumují jako velmi chutné, osvěžující ovoce. V jihovýchodní Asii má užití i v tradiční medicíně.
Poznámka: Pomelo je jedním z rodičů grapefruitu (Citrus ×paradisi), který spontánně vznikl na plantážích v Karibiku.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Les Canelles), 22. a 23. 2. 2020 (Filipíny, Luzon, Batad a Banaue).