Syn.: Diphasiastrum complanatum var. glaucum Ching, Lycopodium complanatum var. adpressifolium Spring, Lycopodium complanatum var. thyoides (Humb. et Bonpl. ex Willd.) H. Christ, Lycopodium complanatum var. tropicum Spring, Lycopodium complanatum var. validum Weath., Lycopodium comptonioides Desv., Lycopodium thyoides Humb. et Bonpl. ex Willd., Stachygynandrum complanatum (L.) C. Presl
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Rozšíření: Areál se táhne od jižního Mexika až po severozápadní Argentinu, především po řetězci And.
Ekologie: Roste v horách, především ve vegetaci páramo nad horní hranicí lesa, občas i níže na otevřených místech v lesním stupni, často s narušeným půdním povrchem, např. na okrajích cest. V Kostarice se vyskytuje v nadmořských výškách 1800–3800 m.
Popis: Plazivá bylina s dichotomicky větvenými, kořenujícími, zploštělými hranatými lodyhami na koncích výběžků často vějířovitě uspořádanými, dorůstající výšky až 45 cm. Listy jsou čtyřřadě uspořádané, listy na hřbetní straně lodyh mají sbíhavou, 0,4–0,6 mm širokou bázi a přitisklou, šídlovitou, 1–2 mm dlouhou čepel; postranní listy mají rovněž sbíhavou, postupně se rozšiřující bázi širokou 0,6–1,5 mm a přitisklou nebo špičkou odstávající smáčknutou, kýlovitou čepel dlouhou 1–3 mm, na vrcholu zašpičatělou; listy na břišní straně jsou málo zřetelné, bez sbíhavé báze. Na 10–25 cm dlouhých stopkovitých částech, které jsou spíše oddáleně spirálně olistěné, vyrůstá 4–9 výtrusných klasů; klasy jsou 2–8 cm dlouhé a mají 2–3 mm v průměru; sporofyly jsou nezelené, obvykle šestiřadě uspořádané, jsou vejčité, 2–3 mm dlouhé a 1,5–2 mm široké, široce suchomázdřitě lemované, na vrcholu zašpičatělé; sporangia jsou přisedlá, asi 1,5 mm široká.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Siberia a Cerro de la Muerte).