BOMAREA HIRSUTA (Kunth) Herb.

Syn.: Alstroemeria hirsuta Kunth, Bomarea alpicola Kraenzl., Bomarea caldasiana var. concolor Cufod., Bomarea kalbreyeri Baker, Bomarea lanata Sodiro
Čeleď: Alstroemeriaceae Dum.

Bomarea hirsuta

Rozšíření: Areál se táhne od střední části Kostariky až do Ekvádoru. Asi 100 druhů rodu se vyskytuje od Mexika až do Chile, ponejvíce ve vyšších polohách And.

Ekologie: Stanovištěm jsou nízké horské dubové lesy, často ovlivňované mlhami, a také křoviny nad horní hranicí lesa. Vyskytuje se v nadmořských výškách 1800–3500 m.

Bomarea hirsuta

Popis: Dosti statná bylinná liána, stonky lysé nebo pod květenstvím pýřité, někdy i více než 2,5 m dlouhé, vyrůstají z krátkého oddenku s hlízovitými kořeny. Listy jsou střídavé, řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý; čepel je úzce kopinatá až kopinatá, 4,5–13 cm dlouhá a 0,2–3,2(–4) cm široká, se souběžnou žilnatinou, celokrajná, špičatá, na žilnatině někdy chlupatá. Květenství tvoří okolík 4–22 úzce zvonkovitých až trubkovitých trojčetných květů; květní stopky jsou 1,5–4,3 cm dlouhé, nevětvené, krátce chlupaté; vnější okvětní lístky jsou volné, 1,5–2,4 cm dlouhé, oranžové, na koncích někdy zelenavé; vnitřní okvětní lístky jsou rovněž volné, 1,8–2,8 cm dlouhé, žlutooranžové; tyčinek je 6; semeník je spodní, trojpouzdrý, pýřitý. Plody jsou pouzdrosečné tobolky asi 2 cm v průměru.

Využití: Díky velmi ozdobným květům je v hledáčku zájmů pěstitelů okrasných rostlin.

Bomarea hirsutaBomarea hirsuta
Bomarea hirsuta
Bomarea hirsuta
Bomarea hirsuta

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 1. a 2. 3. 2009 (Kostarika, podél silnice Interamericana u osady División, Siberia a Cerro de la Muerte, NP Volcán Irazú).