Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Jižní Evropa, od Pyrenejského poloostrova po Balkán a Řecko včetně Kréty, zasahuje i do Turecka. V areálu se rozlišuje několik poddruhů. U nás neroste.
Ekologie: Typickými stanovišti jsou středomořské křoviny garrigue, světlé lesy, mořská pobřeží nebo rumiště. Preferuje suché půdy. Roste v pásmu od mořského pobřeží po zhruba 1200 m n. m. Druh kvete od července do září.
Popis: Vytrvalé byliny, vysoké 10–80 cm. Lodyha přímá, často větvená, lysá. Listy kopinaté, po okrajích dlouze hrotité, lysé, zřídka pavučinatě chlupaté, za květu často zasychající. Přízemní listy v růžici, horní střídavé. Úbory vyrůstají po jednom na konci jednotlivých větví, 20–30 mm v průměru, vnější zákrovní listeny podobné listům, vnitřní kopinaté, světle hnědé až slámově žluté, rozestálé, vnější zákrovní listeny často nepřesahují listeny vnitřní, pokud je přesahují, tak jen o 10(–15) mm; květy jsou trubkovité, žluté až zlatožluté. Plodem je 2,5 mm dlouhá nažka s 8 mm dlouhým chmýrem.
Poznámka: Druh je dosti variabilní, v areálu se rozlišují nejméně tři poddruhy, které jsou někdy hodnoceny i jako samostatné druhy. Rozdíl spočívá například v délce vnitřních a vnějších zákrovních listenů.
Fotografováno dne 25. 8. 2009 (Francie, mořské pobřeží u Sainte-Croix).