Syn.: Osteospermum jucundum (E. Phillips) Norl.
Česká jména: dvoutvárka (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh východní části Jihoafrické republiky, vyskytuje se v provinciích Limpopo, Mpumalanga, Free State, KwaZulu-Natal, Eastern Cape, areál zasahuje také do Lesotha a Svazijska. Zplanělý byl zaznamenán v jihovýchodní Austrálii a Tasmánii.
Ekologie: Roste na horských svazích a pastvinách, na písčitých půdách a mezi křemencovými skalami.
Popis: Vytrvalá bylina vyrůstající z podzemního dřevnatějícího stonku, bohatě větvená, dorůstá výšky 20–50 cm. Celá rostlina je pokryta krátkými žláznatými chlupy, listy jsou střídavé, úzce kopinaté až obkopinaté, zužující se do krátkého řapíku, se zubatým okrajem, někdy celokrajné. Úbory vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách, jazykovité květy jsou na líci růžové až bledě nachové, na rubu s měděným zbarvením, trubkovité květy jsou žluté. Plody jsou nažky, 5–7 mm dlouhé.
Záměny: V poslední době došlo k opakovaným přesunům tohoto druhu mezi rody Dimorphotheca a Osteospermum. Podle nejnovějších názorů (Goldblatt et Manning 2012) lze druhy těchto rodů dosti snadno odlišit barvou květů, které jsou u druhů rodu Osteospemum v různých odstínech žluté, zatímco v rodu Dimorphotheca jsou bílé, růžové nebo oranžově červené, ale nikdy žluté; dalším dobrým znakem je uspořádání zákrovních listenů. Tyto znaky jsou podpořeny i přítomností určitých obsahových látek a rovněž výsledky moderních molekulárně-taxonomických metod. Naproti tomu znaky jako jednoletost versus vytrvalost a pohlavnost květů v terči nejsou pro odlišení obou rodů jednoznačné.
Využití: V tradiční medicíně používali Zuluové rostliny k léčbě trávicích obtíží. Pěstuje se jako dekorativní rostlina v zahradách a parcích, v chladných oblastech jako letnička nebo kontejnerová rostlina. V kultuře je řada kultivarů nejistého původu. Kvete po celé léto až do podzimu, poupata zůstávají při zatažené obloze zavřená.
Poznámka: Jméno Dimorphotheca vzniklo spojením tří řeckých slov: dis = 2, morphé = podoba, théké = pouzdro, schránka, což odkazuje na skutečnost, že plody z květů jazykovitých a trubkovitých mají odlišný tvar. Odpovídá tomu tedy i české jméno dvoutvárka. Z věcného hlediska se to ovšem týká jen rostlin, které mají trubkovité květy oboupohlavné – typicky např. u Dimorphotheca pluvialis. U D. jucunda jsou však květy terče obvykle funkčně samčí.
Fotografovaly Věra Svobodová, dne 12. 4. 2012, a Jindřiška Vančurová, dne 22. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Drakensberg, Royal Natal National Park, masiv Sentinel).