Syn.: Calendula decurrens Thunb., Calendula hybrida L., Calendula pluvialis L., Calendula versicolor Salisb., Dimorphotheca annua Less., Dimorphotheca calendulacea var. dubia E. Phillips, Dimorphotheca hybrida (L.) DC., Dimorphotheca incrassata Moench, Dimorphotheca leptocarpa DC., Gattenhoffia pluvialis Druce
Česká jména: dvoutvárka (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Dimorphotheca pluvialis
Rozšíření: Areál se táhne od jižní části Namibie do Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje v provinciích Northern a Western Cape.
Ekologie: Roste na suchých písčitých nebo jílovitých půdách, vystupuje do nadmořských výšek kolem 1200 m. Charakteristický druh časného jarního aspektu v neuzavřené vegetaci, je adaptován na velmi suchá stanoviště s dlouhým srážkovým propadem, který přežívá v podobě semen a klíčí po deštích (od této vlastnosti je odvozeno i druhové jméno).
Dimorphotheca pluvialis
Popis: Jednoletá, žláznatě chlupatá bylina vysoká 10–30(–50) cm. Listy jsou střídavé, obkopinaté, celistvé a zubaté nebo peřenolaločnaté, až 7 cm dlouhé. Úbor vyrůstá na konci lodyhy, má asi 5 cm v průměru; zákrov je široce zvonkovitý, s jednou řadou čárkovitých zákrovních listenů; jazykovité květy jsou samičí, čárkovité, bílé, na rubu tmavší a na bázi tmavofialové; trubkovité květy jsou oboupohlavné, fialové, na vrcholu s 5 zoubky. Nažky jsou elipsoidní, hrbolkaté, chmýr chybí.
Ohrožení a ochrana: Na jihozápadě a západě Jihoafrické republiky dosud běžný druh, v Červeném seznamu (2009) klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Dimorphotheca pluvialis
Dimorphotheca pluvialis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus).