Syn.: Blaxium decumbens Cass., Calendula diffusa Salisb., Calendula fruticosa L., Osteospermum fruticosum (L.) Norl., Osteospermum riparium O. Hoffm.
Česká jména: dvoutvárka (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Dimorphotheca fruticosa
Rozšíření: Areál se táhne podél pobřeží Jihoafrické republiky v provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste na narušených místech na dunách a skalách podél mořského pobřeží, vystupuje do nadmořské výšky 50(–200) m.
Dimorphotheca fruticosa
Popis: Nízký, bohatě větvený a často polštářovitě rostoucí keřík, kořenující výběžky jsou krátce chlupaté a s nepatrnými žlázkami, dorůstají délky až 1 m. Listy jsou střídavé, poněkud sukulentní, dolní křídlatě řapíkaté, horní přisedlé, čepel je 4–8 cm dlouhá, obkopinatá až kopisťovitá, celokrajná nebo oddáleně mělce zubatá. Úbory jsou dlouze stopkaté, jednotlivé, 4–7 cm v průměru, na stopkách až 30 cm dlouhých; zákrov je zvonkovitý, zákrovní listeny jsou střechovité, jednořadé, kopinaté, 1,2–1,5 cm dlouhé; lůžko úboru je bez plevek; květy paprsku jsou oboupohlavné, jejich ligula je shora bílá nebo růžovofialová, obvykle s tmavou fialovou skvrnou na bázi, na rubu většinou modrofialové; květy terče jsou samčí, trubkovité, 5–6 mm dlouhé, modrofialové, se zřetelným pistillodiem. Nažky jazykovitých květů jsou na průřezu trojúhelníkovité, 5–7 mm dlouhé, lysé, na plochách rýhované; chmýr chybí.
Poznámka: Taxonomický problém vymezení rodů Dimorphotheca a Osteospermum stále není definitivně vyřešen. Podle nejnovějšího konceptu (Goldblatt et Manning 2012) mají druhy rodu Dimorphotheca úbory s dlouhými ligulami, které nebývají žluté, a jednořadý zákrov, naproti tomu druhy rodu Osteospermum mají liguly kratší, většinou žluté nebo oranžové, a 3–4řadý zákrov. Oba rody se dále liší přítomností některých chemických látek. Zdá se, že první z rodů je relativně homogenní, zatímco rod Osteospermum se skládá z několika příbuzenských skupin, jejichž vzájemný vztah dosud není plně vyjasněn; jednou z nich je i rod Chrysanthemoides. Zejména v kultuře se pěstuje více druhů obou základních rodů, včetně kultivarů vzešlých zřejmě ze vzájemného křížení zástupců obou skupin.
Dimorphotheca fruticosa
Dimorphotheca fruticosa
Dimorphotheca fruticosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Garden Route National Park, Robberg Peninsula).