Syn.: Castalis spectabilis (Schltr.) Norl.
Česká jména: dvoutvárka (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Dimorphotheca spectabilis

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v severovýchodní části Jihoafrické republiky, jeho areál zasahuje i do Svazijska.

Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2000 m.

Dimorphotheca spectabilis

Popis: Vytrvalá bylina, 30–45 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, jednoduchou nebo od báze chudě větvenou, krátce žláznatě chlupatou. Listy jsou přisedlé až poloobjímavé, úzce kopinaté až eliptické, 3–5,5 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké, celokrajné nebo po okraji s 1–3 zuby. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy, zákrovních listenů je 20–25, jsou úzce kopinaté, až 14 mm dlouhé, špičaté, žláznaté, liguly jazykovitých květů jsou po obou stranách nachové, se 4 žilkami a na vrcholu se 3 drobnými zuby, trubkovité květy jsou asi 7 mm dlouhé, temně fialové až skoro černé. Plodem je nažka.

Záměny: Poněkud podobná a rovněž ve východní části Jihoafrické republiky se vyskytující Dimorphotheca jucunda má liguly jazykovitých květů na líci růžové, na rubu měďnatě načervenalé, její trubkovité květy jsou žluté. Lehce nejasný je vztah k natalskému druhu Dimorphotheca barberiae, jehož liguly mají být na líci zářivě purpurové a na rubu světle fialové, trubkovité květy rovněž temné a dvoutvaré, centrální s nafouklými cípy, které společně vytvářejí 5úhlou plošku.

Dimorphotheca spectabilis
Dimorphotheca spectabilis
Dimorphotheca spectabilis
Dimorphotheca spectabilis
Dimorphotheca spectabilis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).