Syn.: Edwardsia chrysophylla Salisb.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, vyskytuje se na hlavních ostrovech, především na Maui a Hawaii, vzácněji na Kauai, Oahu a Molokai, pravděpodobně vyhynul na Lanai.
Ekologie: Roste roztroušeně v suchých křovinách a suchých i vlhkých lesích, v nadmořských výškách od 30 až do 2900 m. Je nejčastější dřevinou v suchých horských lesích ve výškách od 1220 do 2440 m, spolu s Myoporum sandwicense tvoří typické lesní porosty subalpinských stanovišť východního Maui na sopce Haleakala a na ostrově Hawaii.
Popis: Druh je ve vzrůstu velmi variabilní, roste jako velký keř nebo strom a může dosáhnout výšky až 15 m. Borka mladých větví je zlatě hnědá. Listy jsou lichozpeřené, složené z 6–10 párů eliptických světle zelených lístků, 0,7–5 cm dlouhých a 0,3–2,3 cm širokých. Povrch lístků je hladký, někdy s šedými nebo žlutými chloupky zvláště na rubu. Žluté květy v úžlabních nebo koncových hroznech se objevují v zimě a na jaře, mají srostlý, zvonkovitý, jemně plstnatý kalich na plstnatých stopkách, korunní lístky jsou sytě žluté, až 2 cm dlouhé. Lusky jsou pokroucené, světle hnědé, 2–16 cm dlouhé a obvykle 1,5 cm široké; přetrvávají na větvích po většinu roku. Semena obsahují jedovaté alkaloidy.
Využití: Trvanlivé tvrdé dřevo tohoto druhu bylo používáno domorodými Havajci pro výstavbu sloupků, domů, výrobu zbraní a zařízení domácnosti; sloužilo i při náboženských rituálech. V lidové medicíně se květy používají jako adstringens.
Poznámka: Druhové jméno je odvozeno z řeckého slova χρυσός (chrysos), což znamená „zlato“ a φυλλον (phyllos), což znamená „list“, zde větev.
Fotografováno ve dnech 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Maui, NP Haleakala), 5. 5. 2013 (ostrov Maui, cestou k Waimoku Falls) a 7. 5. 2013 (ostrov Hawaii, Mauna Kea).