Syn.: Dolichos jumellei R.Vig.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v jižní části ostrova, a to jak na centrální plošině, tak v nížině na jihovýchodě, v provinciích Fianarantsoa a Toliara. Na ostrově se rozlišují jen dva druhy tohoto rodu, druhý druh, Alistilus magnificus, je patrně úzce endemický, dosud známý jen z jediné lokality. Třetí druh, Alistilus bechuanicus, se vyskytuje na jihu Afriky.
Ekologie: Roste v trnitém buši, suchých lesích a křovinách, na skalnatých stanovištích i na antropicky ovlivněných místech, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Bylinná liána, 2–4(–6) m dlouhá. Lodyha je tenká, ovíjivá, chlupatá, červeně naběhlá; palisty jsou široce vejčité, zelené až červeně naběhlé; listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné, lístky jsou řapíkaté, eliptické až široce obvejčité, 3–4 cm dlouhé a 2–4,5 cm široké, celokrajné až laločnaté, chlupaté. Květenství je hroznovité, stopkaté; kalich je zvonkovitý, s 5 cípy; pavéza je široce eliptická, s mělkým zářezem na vrcholu, bílá, později bledě zelená až nažloutlá, při bázi s fialovou kresbou, křídla jsou světle zelená s fialovými špičkami, později žloutnou, člunek je bělavý až světle zelený. Plodem je lusk, asi 5 cm dlouhý.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).