Syn.: Linociera lebrunii Staner, Olea africana Mill., Olea asiatica Desf., nom. inval., Olea aucheri A. Chev. ex Ehrend., Olea chrysophylla Lam., Olea cuspidata Wall. et G. Don, Olea europaea subsp. africana (Mill.) P. S. Green, Olea europaea var. cuspidata (Wall. et G. Don) Cif., Olea ferruginea Royle, nom. illeg., Olea indica Kleinhof ex Burm. f., Olea kilimandscharica Knobl., Olea monticola Gand., Olea schimperi Gand., Olea similis Burch., nom. illeg., Olea somaliensis Baker, Olea subtrinervata Chiov., Olea verrucosa (Willd.) Link, Olea verrucosa var. brachybotrys DC.
Čeleď: Oleaceae Hoffmanss. et Link – olivovité
Rozšíření: Podle současných názorů má tento taxon velmi rozsáhlý areál, největší z dnes rozeznávaných taxonů z okruhu olivovníku evropského. Měl by zahrnovat celou jižní a východní Afriku, na sever až po súdánsko-egyptské pomezí, jih Arabského poloostrova a horské oblasti v Afghánistánu, Pákistánu, severní Indii, Nepálu, nejdále ještě v čínské provincii Jün-nan. V Austrálii, na Novém Zélandě, na Havaji i jinde bylo zaznamenáno zplaňování a dokonce i invazní chování.
Ekologie: Roste v rozmanitých typech křovinné vegetace, rostliny snášejí poklesy teplot až pod bod mrazu a periodu sucha. V některých oblastech vystupuje do velmi vysokých nadmořských výšek (až kolem 3000 m n. m.).
Popis: Stálezelený keř nebo menší stromek, dorůstá výšky 2–15 m. Listy jsou vstřícné, kožovité, podlouhlé až eliptické, (3–)5–6(–9) cm dlouhé a (0,5–)1–1,5(–3) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné a podvinuté, špičaté, špička je někdy háčkovitě zahnutá, na líci tmavozelené, lysé a lesklé, na rubu pokryté šupinovitými trichomy, které mohou být stříbřitě šedavé, zlatohnědé až rezavé. Květenství je úžlabní, latnaté; květy jsou 4četné, drobné, 3–4 mm dlouhé; kalich má krátkou srostlou trubku a trojúhelníkové cípy; koruna je krátce nálevkovitá, bílá, s ven vyhnutými, asi 3 mm dlouhými cípy; tyčinky jsou 2; pestík je lahvicovitý, s rozeklanou bliznou. Peckovice je 0,5–1 cm dlouhá, s tenkou dužninou a tvrdou peckou; byly nalezeny i populace se sladkými plody.
Poznámka: Plané olivy z okruhu Olea europaea jsou velice komplikovanou skupinou. V dřívějších dobách byl rozlišen, většinou na základě drobných morfologických rozdílů, větší počet geograficky omezených taxonů na úrovni druhů, resp. poddruhů. V areálu tohoto poddruhu bylo v minulosti popsáno více samostatných taxonů (viz rozsáhlá synonymika), jejich revize však ukázala, že tyto odchylky jsou většinou málo vyhraněné. Jméno se bezprostředně vztahuje k rostlinám z Indie ze státu Uttarpradéš.
Fotografováno dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, wádí Ridžáf) a 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshorn, Butteldrift).